Problemy z komunikacją

Autor: ek 08.09.2017 Nr: 36/2017
Autobusy kursujące na trasie Jarosław-Sieniawa nie posiadają żadnych udogodnień dla osób niepełnosprawnych.
Autobusy kursujące na trasie Jarosław-Sieniawa nie posiadają żadnych udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Osoby starsze i niepełnosprawne zwracają uwagę na brak transportu dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych na terenach pobliskich miejscowości oraz dyskryminację przewoźników.

Są osoby, dla których przedostanie się z jednej miejscowości do drugiej stanowi nie lada problem, jak i wyzwanie, tym bardziej, gdy w grę wchodzi podeszły wiek, jak również niepełnosprawność ruchowa. W ostatnim czasie na problem ten próbowała zwrócić uwagę jedna z naszych czytelniczek, 70-letnia pani Maria, która bardzo często podróżuje z Jarosławia do Sieniawy.

– Mam chorą siostrę, która mieszka w Sieniawie, nie ma jej kto pomóc, dlatego często dojeżdżam do tej miejscowości.  Nie mam nikogo z rodziny, kto mógłby mnie podwieźć samochodem, więc ze względu na wysokie koszty taksówki zmuszona jestem korzystać z połączeń autobusowych. Problem polega na tym, że nie są one przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych – zwraca uwagę starsza kobieta. – Problem ten nie dotyczy tylko mnie, takich osób jest znacznie więcej. Wiele starszych osób, które przemieszczają się tą trasą również zauważa ten problem – dodaje.

   Choć świadomość obywateli na temat problemów osób zmagających się ze wszelkiego rodzaju niepełnosprawnością w ostatnim czasie uległa znacznej poprawie i wprowadzanych jest coraz to więcej udogodnień dla tej szczególnej grupy osób, to niestety w tej kwestii w najbliższym czasie nic się nie zmieni. Realia są takie, że Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Jarosław S.A., którego właścicielem jest powiat jarosławski nie dysponuje pojazdami przystosowanymi do przewozu takich osób.

– Autobusy, które obsługują trasę Jarosław-Sieniawa i Przeworsk-Sieniawa  to standardowe typy Autosanów tj. H9 lub H11, dlatego nie posiadają one żadnych udogodnień dla osób niepełnosprawnych – informuje Joanna Brzyska z PKS Jarosław S.A.

   Na trasie tej kursują również prywatni przewoźnicy. Jednak pojazdy, którymi przewożą pasażerów, również nie są dostosowane do świadczenia tego typu usług. Kobieta uskarża się również na lekceważące podejście kierowców, którzy widząc starsze osoby nie zatrzymują się na przystanku.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum