Uwalniamy książki!

Autor: md 08.09.2017 Nr: 36/2017
Henryk Paszek zaprezentował nam regał, na którym mieszkańcy Jarosławia i okolic mogą pozostawiać lektury, które chcą przekazać innym, a także wziąć z półki te, które ich zainteresują.
Henryk Paszek zaprezentował nam regał, na którym mieszkańcy Jarosławia i okolic mogą pozostawiać lektury, które chcą przekazać innym, a także wziąć z półki te, które ich zainteresują.

Przed Księgarnią Jarosławski Kuferek Artystyczny, mieszczącą się pod adresem Rynek 6, stanął pierwszy regał służący do dzielenia się książkami. Mają one ułatwiać wymianę egzemplarzy oraz zachęcać do czytania.

O znanej na całym świecie idei bookcrossingu, nazywanej uwalnianiem lub krążeniem książek, pisaliśmy w numerze 35/2017 GJ, zapowiadając, że w przeciągu kilku dni w Jarosławiu pojawi się pierwszy regał służący do anonimowej, bezpłatnej i pozbawionej formalności wymiany książek między czytelnikami.

   I tak się stało. W ubiegłym tygodniu przed Księgarnią Jarosławski Kuferek Artystyczny, mieszczącą się pod adresem Rynek 6, pojawił się pierwszy regał bookcrossingowy.

Księgarnia Jarosławski Kuferek Artystyczny włączyła się w akcję promocji czytelnictwa. Proponujemy jarosławianom, aby podzielili się z innymi czytelnikami częścią swojego księgozbioru – informuje Henryk Paszek z Księgarni Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu. – Na regale możemy zostawić bajki dla dzieci, książki beletrystyczne i popularno-naukowe, albumy, pamiętniki czy poradniki. Jesteśmy otwarci na każdy tytuł – zachęca nasz rozmówca. – Nie przynosimy podręczników, magazynów ani czasopism. Zostawiamy je na innego typu akcje, jak na przykład kiermasze – zaznacza.

   Mieszkańcy Jarosławia na akcję „Weź książkę – daj książkę” odpowiedzieli z entuzjazmem. Jedną z pierwszych osób, która skorzystała z regału służącego do wymiany książek w przestrzeni miejskiej jest Anna z Jarosławia.

Zostawiłam na półce „Ukrwienia” Janusza Leona Wiśniewskiego. Jest to zbiór kilkunastu krótkich opowiadań. Autor przybliża nam prawdziwe historie ludzi, których łączy pragnienie miłości i bliskości innych – opowiada Anna, zachęcając do lektury „Ukrwienia”. – Jestem pewna, że niezależnie od tego, w czyje ręce trafi moja książka, każdy odnajdzie w niej własną historię – uważa.

   Jeśli inicjatywa zostanie dobrze przyjęta przez mieszkańców, podobne regały mogą pojawić się w kolejnych punktach Jarosławia.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum