Dożynkowe święto

Autor: 08.09.2017 Nr: 36/2017
Dożynkowe święto mimo niepogody, przyciągnęło wielu mieszkańców.
Dożynkowe święto mimo niepogody, przyciągnęło wielu mieszkańców.

Dożynki to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań Panu Bogu za plony, a rolnikom za trud całorocznej pracy. Rolnicy z miasta i gminy Kańczuga dziękowali za plony w niedzielę, 3 września.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. dziękczynna odprawiona w kościele w Łopuszce Małej, koncelebrowana przez księdza prałata Wojciecha Paca, który poświęcił wieńce dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa. Pomysłowo i misternie uwite z kłosów zbóż, owoców i kwiatów stały się prawdziwym symbolem rolniczego trudu i zebranych plonów.

   Mieszkańcy, rolnicy i zaproszeni goście w kolorowym korowodzie przemieścili się na plac obok świątyni, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Starostowie dożynek Bożena Kubicka i Marek Wojtowicz przekazali na ręce burmistrza Jacka Sołka chleb, a ten obiecał, że będzie dzielił go mądrze i sprawiedliwie, tak aby nie zabrakło go na żadnym stole. W tym szczególnym dniu skierował do wszystkich rolników pozdrowienia, podziękowania i wyrazy największego szacunku za ich trud, za każdą kroplę potu zraszającą ziemię.

   Święto plonów uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Sieteszanie”, Kapeli Kańczuckiej oraz gwiazdy muzycznej – Disco Polo Show. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci i przysmaków regionalnej kuchni, które w tym roku przygotowały KGW Lipnik i KGW Pantalowice.

Dożynki zakończyła zabawa taneczna.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum