Powiatowe święto plonów

Autor: bk 08.09.2017 Nr: 36/2017
Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski dziękował rolnikom za trud i poświęcenie w codziennej pracy, której efekty służą wszystkim mieszkańcom.
Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski dziękował rolnikom za trud i poświęcenie w codziennej pracy, której efekty służą wszystkim mieszkańcom.

Tradycja obrzędów dziękczynienia za plon jest ciągle żywa na terenie naszego powiatu. Co roku końcem lata tego typu uroczystości odbywają się w gminach i wsiach naszego powiatu. Zwieńczeniem dożynkowego kalendarza są jak zwykle Dożynki Powiatowe, które w tym roku odbyły się w Chłopicach.

Niedzielną (3 września) uroczystość rozpoczęła Msza św. dziękczynna odprawiona w kościele parafialnym w Chłopicach, której przewodniczył abp Józef Michalik.

   Następnie barwny korowód dożynkowy złożony z przedstawicieli poszczególnych samorządów wraz z przygotowanymi przez nich wieńcami przemaszerował na plac przy Urzędzie Gminy w Chłopicach, gdzie odbyła się część obrzędowa.

   Starostowie dożynek: Małgorzata Gęsiorska i Konrad Gilowski przekazali symboliczny bochen chleba na ręce starosty jarosławskiego Tadeusza Chrzana oraz wójta Gminy Chłopice Andrzeja Czyża – gospodarzy niedzielnej uroczystości, którzy podzielili go między przybyłych.

– Na ziemi jarosławskiej jest wielu nowocześnie i efektywnie działających rolników. Jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć, ale jednocześnie wdzięczni za plony i produkty Waszej ciężkiej pracy. Dziękuje za trud i pracę. Życzę, aby ten dożynkowy bochen stał się symbolem pomyślności wszystkich mieszkańców naszego powiatu – mówił T. Chrzan. Podkreślając, że święto plonów to jedno z najważniejszych wydarzeń w powiatowym kalendarzu. Podkreślał, że bardzo ważnym wydarzeniem było, odbywające się w tym samym dniu, nadanie imienia Lecha Kaczyńskiego nowo wybudowanej szkole w Chłopicach.

   Za trud i poświęcenie, jakie rolnicy wkładają w codzienną pracę dziękował również Wójt Gminy Chłopice A. Czyż, a także m.in.: Anna Schmidt-Rodziewicz, posłanka Pis obecna podczas uroczystości.

   Podczas niedzielnej imprezy nie zabrakło oczywiście prezentacji wieńców dożynkowych przygotowanych przez delegacje z poszczególnych Gmin. Na scenie wystąpili artyści z Powiatowego Ogniska Baletowego. Przybyli mogli również wziąć udział w jarmarku produktów i potraw regionalnych.

   Uroczystość zgromadziła wielu zaproszonych gości, przedstawicieli lokalnych społeczności z terenu całego powiatu oraz wielu mieszkańców.

 

Komentarze
Popularne