Prezydent RP Lech Kaczyński patronem szkoły

Autor: bk 08.09.2017 Nr: 36/2017
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał m.in. wójt gminy Chłopice Andrzej Czyż.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał m.in. wójt gminy Chłopice Andrzej Czyż.

Szkoła Podstawowa w Chłopicach, jako jedna z nielicznych w Polsce, przyjęła imię tragicznie zmarłego prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego.

Do tej pory Szkoła Podstawowa w Chłopicach mieściła się w budynku podworskim wybudowanym w latach 20-tych ubiegłego wieku. W poniedziałek, 4 września, około 130 uczniów rozpoczęło naukę w  świeżo oddanym do użytku kompleksie szkolnym. Budynek ma trzy kondygnacje. Mieści się w nim m.in. dziewięć sal lekcyjnych, sale przedszkolne, sala komputerowa, pełnowymiarowa hala sportowa oraz stołówka z zapleczem kuchennym.

   Budowa obiektu trwała trzy lata i kosztowała 7,2 mln zł. Połowa środków finansowych pochodziła z budżetu państwa, m.in. z dofinansowania Ministerstwa Sportu i Turystyki.

   Szkoła Podstawowa w Chłopicach zyskała nie tylko nową siedzibę, ale także patrona i sztandar. Patronem placówki został śp. prezydent RP Lech Kaczyński, ale kandydatów było czterech – nauczycielka z Chłopic Maria Kostórkiewicz, ksiądz Wojciech Michna, Jan III Sobieski i właśnie prezydent RP, Lech Kaczyński. O jego wyborze na patrona zdecydowali większością głosów (70 %) radni, nauczyciele i rodzice uczniów.

   Uroczyste otwarcie placówki i nadanie jej imienia, odbyło się w niedzielę, 3 września.

– Przeżywamy w szkole wielką uroczystość. Po wielu latach placówka otrzyma imię i sztandar – cieszyli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Chłopicach. Na patrona wybraliśmy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zapisał się piękną kartą w historii naszego narodu. Chcemy w ten sposób uhonorować go oraz dbać o to, aby pamięć o nim była zawsze żywa, szczególnie w sercach młodego pokolenia – podkreślała młodzież. – Wierni Bogu i Ojczyźnie pragniemy okazać się godnymi sztandaru, na którym widnieje godło Polski – biały orzeł w koronie. Nauką i pracą chcemy służyć Bogu i Ojczyźnie – deklarowali młodzi ludzie.

   Po uroczystym przecięciu wstęgi, poświęceniu tablicy upamiętniającej prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i sztandaru przez metropolitę przemyskiego abpa-seniora Józefa Michalika, obejrzeniu prezentacji multimedialnej przedstawiającej sylwetkę patrona placówki, odczytaniu uchwały o nadaniu imienia Szkole Podstawowej w Chłopicach przez przewodniczącą Rady Gminy Chłopice Łucję Lichotę, przyszła pora na akt przekazania sztandaru na ręce dyrektora Szkoły Podstawowej w Chłopicach Janusza Fudali, który następnie został oddany szkolnemu pocztowi sztandarowemu.

   Po przekazaniu sztandaru, uroczystym ślubowaniu i prezentacji sztandaru, przyszła kolej na okolicznościowe przemówienia gospodarzy uroczystości i zaproszonych gości.

   W wydarzeniu uczestniczyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Schmidt-Rodziewicz, która reprezentowała rodzinę patrona szkoły. Odczytała ona okolicznościowy list przekazany przez Jarosława Kaczyńskiego.

Mój śp. brat przez całe swoje życie działał na rzecz dobra i pomyślności Polski – naszego państwa. Postępował tak, bo jako patrota, pracę dla Ojczyzny uważał za swój obowiązek – zwracał uwagę brat tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego.

   W uroczystości udział wzięli także m.in.: Krystyna Wróblewska reprezentująca premier Beatę Szydło, wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk, Irena Kozimala reprezentująca wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart, Komendant Wojewódzki Policji gen. Krzysztof Pobuta, Andrzej Homa reprezentujący senatora RP Mieczysława Golbę, Bogusław Tkaczyk reprezentujący posła Mieczysława Kasprzaka, starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, wójt gminy Chłopice Andrzej Czyż, a także wielu innych, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska.

 

Komentarze
Popularne