Tydzień z kulturą kresową

Autor: md 14.09.2017 Nr: 37/2017
Zespół Sarakina zaprezentował jarosławskiej publiczności tradycyjną muzykę bałkańską.
Zespół Sarakina zaprezentował jarosławskiej publiczności tradycyjną muzykę bałkańską.

IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej, którego motywem przewodnim jest Polesie – kraina leżąca obecnie na terenach Białorusi, Ukrainy i Polski, jest już na półmetku.

Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej to wydarzenie, które ma już w Jarosławiu i okolicach stałe grono swoich wielbicieli. Są wśród nich zarówno rodziny Kresowiaków, jak też osoby, które są ciekawe historii wschodnich rubieży dawnej Rzeczypospolitej.

   Przez osiem minionych lat tygodniowa impreza rozpoczynała się we wrześniu. Tym razem już na początku sierpnia miłośnicy Kresów mieli okazję wziąć udział w pierwszych z zaplanowanych spotkań. W Galerii „Świat Kresów” została otwarta wystawa „Polesia czar i gorycz”, na którą składają się przedwojenne fotografie ziemi poleskiej pochodzące ze zbiorów Tomasza Kuby Kozłowskiego. Wyświetlono też dwa filmy wybitnego białoruskiego reżysera i operatora Iourija Goruliowa.

   Od piątku, 8 września odbywają się kolejne wydarzenia. Za nami już warsztaty historyczne dla młodzieży pt. „Katastrofa. Polesie we wrześniu 1939 roku”; inauguracyjny wykład T. K. Kozłowskiego, którego tematem był Nowogródek; projekcja filmu dokumentalnego „Ojczyzna myśli mojej”, prezentującego historię polskiego dworu w Worończy na Białorusi, który wyreżyserował znany już jarosławianom I. Goruliow; wernisaż wystawy „Polesie i ziemia nowogródzka”, na której eksponowane są fotografie członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu i Towarzystwa Fotograficznego Atest 2000; spotkanie z T. K. Kozłowskim poświęcone Pińsku; koncert „Wróć do Lwowa” w wykonaniu artystów krakowskiego kabaretu Loch Camelot; sentymentalny koncert „Polesia czar” zaprezentowany przez Dagmarę Moskwę i towarzyszącego jej Konrada Mastyło oraz koncert polsko-bułgarsko-czeskiego zespołu Sarakina.

   W kolejnych dniach zaplanowano wernisaż wystawy „Z widokiem na Ararat”; recital pieśni ormiańskich w wykonaniu Astgihk Gazaryan; koncert zespołu Sholem, koncert chmielnickiego Chóru Katedralnego, występ krakowskiej aktorki Beaty Rybotyckiej oraz spotkanie autorskie ze Stanisławem S. Nicieją, które zwieńczy siedmiodniową imprezę.

   Organizatorem IX Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu na czele z prezes Elżbietą Rusinko.

Komentarze
Popularne
Komentowane