650 lat Mikulic

Autor: 14.09.2017 Nr: 37/2017
Mieszkańcy gminy i zaproszeni goście na jubileuszowej uroczystości.
Mieszkańcy gminy i zaproszeni goście na jubileuszowej uroczystości.

W sobotę, 2 września w Mikulicach odbył się festyn pszczelarski, połączony z obchodami jubileuszu 650–lecia wsi Mikulice.

Mikulice była niegdyś wsią szlachecką, własnością Konstantego Korniakta, położoną była w 1589 roku w ziemi przemyskiej województwa ruskiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego. W parku do lat 90. znajdował się dwór rodziny przodków Grzegorza Turnaua, znanego krakowskiego pianisty i kompozytora, który od czasu do czasu pojawia się na Podkarpaciu i odwiedza wraz z najbliższymi rodzinne miejsca. Pierwsza wzmianka o Mikulicach pochodzi z 1367 roku, a pierwsze zapisy traktuje się jako początek istnienia osady. Do takiej daty dotarł Janusz Słyś w swojej najnowszej książce „Białoboki, Mikulice, Ostrów i Wolica do 1945 roku”. Autor jest nauczycielem historii w Szkole Podstawowej w Dębowie, autorem prac z historii regionalnej m.in. „Z dziejów wsi Dębów i Studzian 1394-1918”, „Dzieje wsi Dębów i Studzian 1919-2010 roku”, „Zarys historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębowie 1909-2009” i „Kapliczki, krzyże, figury wtopione w krajobraz gminy Gać”. O książce i wsi Mikulice opowiedział podczas pikniku pszczelarskiego i Święta Wsi 2 września. Tego dnia wójt Grażyna Pieniążek wręczyła sołtysowi Marianowi Majchrowi kronikę, aby upamiętniać w niej ważne dla wsi wydarzenia.

   Jubileusz odbywał się równolegle piknikiem pszczelarskim, podczas którego można było degustować różne rodzaje miodów, zobaczyć jak wygląda ul od środka czy przymierzyć strój pszczelarski. Prelekcję o cyklu życia pszczół oraz o etapach wytwarzania miodu wygłosił Andrzej Chwajoł, pszczelarz z wieloletnim doświadczeniem. Pani Wójt za udział w konkursie „Miejsce przyjazne pszczołom” wręczyła nagrody i certyfikaty „Przyjaciela Pszczół”. Otrzymali je: Grażyna Mucha z Dębowa, Kazimierz i Czesława Wyczarscy z Gaci oraz z Białobok Lucjan Balawender i Janusz Wołowiec.

   W części artystycznej wystąpili najmłodsi mieszkańcy Mikulic i ZŚ „Białoboczoki” z Marią Sekretą jako „Pszczółką Manią”.

Komentarze
Popularne