Dzień Węgierski w Opactwie

Autor: ek 14.09.2017 Nr: 37/2017
Dzień Węgierski w Opactwie

W miniony weekend w naszym mieście odbyły się obchody Dnia Węgierskiego, które podobnie jak w latach ubiegłych zjednoczyły przedstawicieli obu narodów.

Na uroczystość złożyło się wiele wydarzeń. W jarosławskim Opactwie odbyło się otwarcie kilku wystaw, w przygotowanie których włączyły się instytucje węgierskie. Pod pomnikiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i Kopijniku Leona Czechowskiego przy ul. Opolskiej poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Punkt kulminacyjny obchodów stanowiła uroczysta Msza Święta w Kościele pw. św. Mikołaja odprawiona w intencji przyjaźni Polaków, Węgrów i Siedmiogrodzian oraz Grupy „Sarmacka Brać” z Mazowieckiej Chorągwi Husarskiej Hetmana Jana Karola Chodkiewicza, a także w intencji Promotorów Rodzicielstwa Zastępczego na Ziemi Jarosławskiej. Kwiaty zostały złożone również pod tablicą i wizerunkiem Księcia Franciszka II Rakoczego oraz przy kopijniku. Po zakończeniu uroczystości można było zwiedzić ekspozycję poświęconą księciu, która znalazła się w odnowionej baszcie węgierskiej dzięki uprzejmości władz węgierskich.

   Książę Franciszek II Rakoczy jest bardzo ważną postacią związaną z historią jarosławskiego Opactwa. Bowiem po upadku powstania węgierskiego znalazł on schronienie w  murach klasztornych. Co roku, w celu upamiętnienia tego wydarzenia mają miejsce uroczystości, w których uczestniczą przedstawiciele Węgier.

   W tegorocznych obchodach Dnia Węgierskiego uczestniczyli: Tóth Vitez Tibor, burmistrz Köröm dr hab. Adrienne Körmendy, konsul Generalny Węgier w Krakowie, dr Rémiás Tibor, dyrektor Jósa András Múzeum w Nyíregyháza, Márton Okos, przewodniczący Báthory-Bem Hagyományörző Egyesület, członkowie Jarosławskiego Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej z prezesem Bogusławem Bulińskim, mieszkańcy oraz uczestnicy jarmarku. Nasze miasto reprezentował Waldemar Paluch, burmistrz Miasta Jarosławia.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum