Siedem dni poświęconych Kresom

Autor: md 22.09.2017 Nr: 38/2017
W środę, 13 września w cerkwi greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu wystąpił chmielnicki Chór Katedralny.
W środę, 13 września w cerkwi greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu wystąpił chmielnicki Chór Katedralny.

Przez ostatni tydzień mieszkańcy Jarosławia i okolic uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Kresowej. W programie dziewiątej edycji imprezy znalazły się warsztaty historyczne dla młodzieży, prelekcje, projekcja filmu, wernisaże, a także koncerty i recitale.

Choć nie brakowało chętnych do wysłuchania koncertów zespołu „Sholem” i chmielnickiego Chóru Katedralnego, jak też udziału w spotkaniu autorskim z historykiem Stanisławem Sławomirem Nicieją, który barwnie opowiadał o historii i mitologii miast kresowych, to w ubiegłym tygodniu największym zainteresowaniem jarosławskiej publiczności cieszył się recital krakowskiej aktorki i piosenkarki Beaty Rybotyckiej.

   Poza warsztatami historycznymi, prelekcjami, projekcją filmu, wernisażami, a także koncertami i recitalami, wydarzeniu towarzyszyły dwie wystawy – „Wielki zapomniany. O biskupie Józefie Teodorowiczu”, eksponowana w Galeria Rynek 6 oraz „Polesia czar i gorycz”, która jest jeszcze dostępna dla zwiedzających w Galerii „Świat Kresów”.

   Organizatorem IX Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu na czele z prezes Elżbietą Rusinko.

Komentarze
Popularne
Komentowane