Honorowy obywatel

Autor: 22.09.2017 Nr: 38/2017
Treść wniosku o nadanie hali sportowej imienia Dariusza Michalskiego odczytał podczas sesji Leszek Buniowski – przewodniczący Komitetu.
Treść wniosku o nadanie hali sportowej imienia Dariusza Michalskiego odczytał podczas sesji Leszek Buniowski – przewodniczący Komitetu.

Rada Miejska w Sieniawie podczas sesji w ostatnim dniu sierpnia zadecydowała o nadaniu pośmiertnie tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Sieniawa śp. Dariuszowi Michalskiemu, zasłużonemu nauczycielowi, trenerowi, wychowawcy, mającemu osiągnięcia w pracy z młodzieżą i w rozwoju sportu na terenie gminy. Jego imię będzie nosiła także miejska hala sportowa.

O tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Sieniawa oraz nadanie imienia hali sportowej, wnioskował zawiązany w tym celu Komitet Organizacyjny, w skład którego weszli nauczyciele wychowania fizycznego z miasta i gminy Sieniawa na czele z Leszkiem Buniowskim, syn śp. D. Michalskiego – Jacek, a także mieszkańcy. Burmistrz Adam Woś nie ukrywał wzruszenia i radości, że po wielu latach starania cel został osiągnięty.

Śp. Dariusz Michalski zapamiętał się jako wspaniały nauczyciel i wychowawca. Dziękuję za tę całą inicjatywę Komitetowi, szczególnie p. Leszkowi, który od wielu lat dążył, by stało się to faktem – mówił Burmistrz.

   Rada Miejska uchwałę o nadaniu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Sieniawa podjęła jednogłośnie. Z pełną aprobatą radnych spotkała się także uchwała w sprawie nadania hali sportowej nazwy „Hala Sportowa im. Dariusza Michalskiego”.

   Wręczenie tytułu nastąpi 15 października br. podczas obchodów Święta Edukacji Narodowej połączonego z uroczystością nadania remontowanej hali sportowej w Sieniawie imienia Dariusza Michalskiego i odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Hala ta została przed laty wybudowana właśnie z inicjatywy długoletniego nauczyciela wychowania fizycznego, Dariusza Michalskiego.

 

Dariusz Michalski – ur. się 9 lipca 1942 r. w Sieniawie. Po ukończeniu w 1961 r. Technikum Leśnego w Krasiczynie podjął pracę w Nadleśnictwie Sieniawa. Następnie ukończył w Katowicach studium nauczycielskie na kierunku wychowanie fizyczne z biologią i od 1965 roku rozpoczął pracę w Majdanie Królewskim. Pracował także w Wylewie i w Liceum Ogólnokształcącym w Sieniawie. Za wysokie osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej został uhonorowany licznymi wyróżnieniami. W pracy z młodzieżą odnosił liczne i znaczące sukcesy. W 1976 r. ukończył na AWF w Krakowie kurs trenerów II klasy piłki siatkowej i jako trener MKS-u Sieniawa w piłce siatkowej kobiet wraz z drużyną awansował do III ligi, jednak z powodu braku zaplecza do rozgrywania meczy zespół nie brał udziału w tych rozgrywkach. W 1981 r. wraz z innymi działaczami sportowymi zawiązał Społeczny Komitet Budowy Hali Sportowej. Dzięki zaangażowaniu miejscowej społeczności, sprzedaży cegiełek i wsparciu budżetu państwa w 1985 r. rozpoczęto budowę pełnowymiarowej hali sportowej, którą w 1992 roku oddano do użytku. W hali do dziś rozgrywane są różne mecze, m.in. Memoriał im. Dariusza Michalskiego w piłce siatkowej mężczyzn. Zmarł 7 października 1999 r.

 

 

Komentarze
Popularne