16 edycja konkursu im. J. Hordyńskiego

Autor: ts 22.09.2017 Nr: 38/2017
16 edycja konkursu im. J. Hordyńskiego

Wystartowała 16. edycja Regionalnego Konkursu Recytatorskiego i Poetyckiego im. Jerzego Hordyńskiego. Konkurs jest skierowany zarówno do gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jak również studentów oraz osób dorosłych.


Jerzy Witold Maria Hordyński urodził się 18 października 1919 roku w Jarosławiu. Był poetą, eseistą i publicystą. Studia ukończył na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Sorbonie. Studiował także na Universita per Stranieri w Perugii. Jako poeta zadebiutował w latach szkolnych w wydawanym w Stanisławowie czasopiśmie „Pobudka”. Następnie pisał wiersze i artykuły w prasie lwowskiej i warszawskiej. Podczas okupacji hitlerowskiej aktywnie działał w podziemnym życiu literackim. Walczył w Armii Krajowej, a w latach 1945-1948 był więźniem sowieckich łagrów (m.in. W Donbasie). Po wojnie współpracował między innymi z „Życiem Literackim”, „Przekrojem”, „Literaturą” i „Poezją”.

   Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego, którego celem jest popularyzacja twórczości tego jarosławskiego poety o bogatym dorobku literackim, a także rozwijanie i pogłębianie wiedzy o mieście i regionie, słynącym z różnorodnych tradycji kulturowych organizowany jest od 16 lat. Konkurs podzielony jest na kilka kategorii. Uczestnicy wybierający recytację mają do zaprezentowania dwa wybrane utwory - jeden autorstwa Jerzego Hordyńskiego i drugi Barbary Mazurkiewicz. W kategorii „twórczość własna” organizatorzy czekają na autorskie teksty (maksymalnie trzy), nie nagrodzone jeszcze w tym konkursie. Z kolei w kategorii „poezja śpiewana” jury będzie oceniało wykonanie jednego lub dwóch utworów J. Hordyńskiego.

   W tym roku zgłoszenia przyjmowane są do 7 października i należy je przesłać na adres: Urząd Miasta Jarosławia, Wydział Oświaty, Rynek 1, 37-500 Jarosław. 20 października br. zaplanowano przesłuchania konkursowe. 

Komentarze
Popularne
Komentowane