Znów śpiewali pod platanem

Autor: 22.09.2017 Nr: 38/2017
Znów śpiewali pod platanem

W niedzielę, 10 września w Zarzeczu odbył się Festyn pod Platanem – XIX Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych – pieśni zwyczajowe i obrzędowe. W tym roku tematem przewodnim były pieśni sieroce i starostów oraz ballady. Festyn zorganizowało Centrum Kultury w Zarzeczu i Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Tegoroczna edycja przeglądu odbyła się w ramach XXV Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pn. „Krajobraz Dziedzictwa – Dziedzictwo krajobrazu”.

„Festyn pod Platanem” jest imprezą cykliczną mającą za zadanie ochronę dziedzictwa przodków i kulturę ludową naszego regionu – podkreśla Agata Hemon, kierownik działu Informacyjno-Metodycznego z Centrum Kulturalnego w Przemyślu. – Poprzez zadawane tematy pieśni możemy powrócić do zwyczajów i obrzędów niegdyś tak popularnych, składających się na obraz kulturowy wsi.

   W tegorocznym przeglądzie wystąpiło piętnaście grup śpiewaczych z powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przeworskiego i leżajskiego, które zaprezentowały pieśni starostów weselnych, sieroce i ballady, a oceniane były w dwóch kategoriach: dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

   Komisja konkursowa w składzie: Jolanta Danak-Gajda, Katarzyna Ignas i Andrzej Karczmarzewski, po wysłuchaniu wszystkich wykonawców przyznała nagrody i wyróżnienia.

   W kategorii dziecięcej i młodzieżowej nagrodę pieniężną przyznano dla Zespołu Śpiewaczego przy Zespole Szkół w Zarzeczu.

   W kategorii dorosłych dwa równorzędne I miejsca otrzymali – Zespół Folklorystyczny „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa i Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa. Dwa równorzędne II miejsca otrzymali – Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej i Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa. Dwa równorzędne III miejsca przyznano dla Zespołu Śpiewaczego „Grzęszczanie” z Grzęski i Zespołu Śpiewaczego KGW z Ułazowa. Wyróżnienia zdobyli: ZŚ „Jagoda” z Dąbrowicy, ZŚ „Gacanki”z Gaci, ZŚ „Cantus” z Gorliczyny, ZŚ „Dębowianie” z Dębowa, ZŚ z Kisielowa, ZŚ „Krzeczowiczanki” z Krzeczowic, ZŚ „Pantalowiczanie” z Pantalowic i ZŚ „Wierzbianie” z Wierzbnej.

   Po raz pierwszy na przeglądzie zaprezentowały się zespoły z partnerskiego miasta Brody na Ukrainie. Ludowy Zespół Pieśni „Krynyczenka” i Zespół Taneczny „Zabawljanka” porwały licznie zgromadzoną publiczność do zabawy. Goście z Ukrainy przy okazji pobytu na Podkarpaciu zwiedzili piękne zabytki Zarzecza i Jarosławia.

Komentarze
Popularne
Komentowane