W 80. rocznicę strajku

Autor: 22.09.2017 Nr: 38/2017
Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych w strajku chłopskim.
Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych w strajku chłopskim.
Fot. Starostwo Powiatowe

W Majdanie Sieniawskim upamiętniono tragiczne wydarzenia, jakie miały tutaj miejsce 25 sierpnia 1937 roku. Podczas ostatniego dnia Wielkiego Strajku Chłopskiego doszło we wsi do starć z policją państwową, w czasie których zginęło 15 chłopów, a wśród nich kobieta i kilkuletnie dziecko. Mieszkańcy Gminy Adamówka złożyli pod pomnikiem kwiaty równo w 80. rocznicę tamtych wydarzeń. Hołd poległym oddali także przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego 3 września.

Dla upamiętnienia tamtego tragicznego wydarzenia w sierpniu 1987 r., w 50 rocznicę tragicznych wydarzeń, w centrum wsi przy drodze postawiono pomnik przedstawiający mężczyznę z uniesionymi rękami, chroniącymi matkę z konającym dzieckiem. U jego podstawy umieszczona jest tablica z nazwiskami poległych, a z boku krzyż. To miejsce ma przypominać, że chłopi ponieśli najwyższą cenę za obronę swoich praw.

   Wrześniowa uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem odprawionym przez ks. dziekana Edwarda Piekło, w czasie którego kapłan przypomniał tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat, najbardziej krwawe ze wszystkich, jakie miały miejsce w czasie Wielkiego Strajku Chłopskiego w Polsce.

   Dalsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem poległych w strajku chłopskim. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe Stronnictwa Ludowego z 1936 r., delegacje ludowców ze wszystkich Zarządów Gminnych PSL, powiatu przeworskiego, samorządowcy i mieszkańcy Majdanu Sieniawskiego. Po odmówionej modlitwie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Wśród delegatów znalazł się m.in. prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i starosta przeworski Zbigniew Kiszka.

   Na koniec Orkiestra Dęta z Majdanu Sieniawskiego odegrała Rotę.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum