Powiat pomoże poszkodowanym w nawałnicach

Autor: 22.09.2017 Nr: 38/2017
Starosta Z. Kiszka przekonywał, że przyzwoitość nakazuje, by w tak trudnych momentach zachować się solidarnie z mieszkańcami, którzy stracili dorobek życia.
Starosta Z. Kiszka przekonywał, że przyzwoitość nakazuje, by w tak trudnych momentach zachować się solidarnie z mieszkańcami, którzy stracili dorobek życia.

Kwotę w wysokości dwudziestu tysięcy złotych na usuwanie skutków nawałnicy, która w sierpniu br. poczyniła ogromne spustoszenia na Pomorzu i Kujawach, przeznaczył powiat przeworski na rzecz jednej z gmin.

Kataklizm spowodował, że wielu ludzi straciło dorobek życia i pozostawił ogromne zniszczenia w krajobrazie. Jak podkreślał starosta Zbigniew Kiszka, w obliczu tragedii niesienie pomocy jest moralnym obowiązkiem i powinniśmy solidaryzować się z ofiarami tej tragedii. Dlatego należy zrobić wszystko, aby w miarę możliwości udzielić wsparcia i pomocy potrzebującym. Podobnej pomocy poszkodowanym już udzieliły poszczególne samorządy.

   Zarząd Powiatu Przeworskiego zwrócił się z wnioskiem do Rady Powiatu o udzielenie wsparcia finansowego dla jednej z gmin położonych w województwie kujawsko-pomorskim, która ucierpiała na skutek przechodzącego tam w sierpniu br. huraganu – gminie Sośno (powiat sępoleński), która leży w woj. kujawsko-pomorskim i jest jedną z biedniejszych gmin. W wyniku nawałnicy ucierpiało tutaj 550 domów mieszkalnych i 723 budynki gospodarcze. Wśród zniszczeń najczęściej wymieniane są uszkodzone dachy i zalane wnętrza pomieszczeń.

Nasza pomoc nie jest skierowana do samorządu gminnego, ale z przeznaczeniem na wypłatę zasiłków celowych dla poszkodowanych mieszkańców gminy – podkreślał starosta Zbigniew Kiszka, który był w tamtych terenach prywatnie w ostatnim czasie. – Chcemy, by ta pomoc trafiła do konkretnych mieszkańców. Na dzień dzisiejszy otrzymali oni, i to jeszcze nie wszyscy, po 6 tys. zł.

   Jak wiadomo, pomoc jakiej potrzebują mieszkańcy to już nie pomoc rzeczowa – w żywności, napojach, chemii gospodarczej itp., tylko finansowa, na zakup materiałów budowlanych. Jak zrelacjonował starosta, największy problem mieszkańcy mają z firmami budowlanymi, które dokonałyby tych remontów, ale już mają ręce pełne roboty.

Każdy robi co może we własnym zakresie, a pogoda nie jest najlepsza. To walka z czasem przed zimą – zaznaczył Starosta. – Chcemy, żeby przekazane przez nas pieniądze trafiły np. do 10 rodzin, po 2 tys. zł dla każdej. Szczegółowe warunki udzielenia tej dotacji określone zostaną w umowie. Sprawę rozliczenia przeprowadziłby tamtejszy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

   W głosowaniu za udzieleniem pomocy finansowej gminie Sośno na usuwanie skutków nawałnicy zagłosowało jednomyślnie 21 radnych biorących udział w sesji.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum