Lasy pełne grzybiarzy

Autor: ek 29.09.2017 Nr: 39/2017
Pan Józef Magdziak z Szówska znalazł grzyb o wadze 1,20 kg
Pan Józef Magdziak z Szówska znalazł grzyb o wadze 1,20 kg

Ciepłe noce i wilgotne powietrze sprawiło, że grzybów w tym roku jest wyjątkowo dużo. Takiego wysypu nie pamiętają nawet najstarsi grzybiarze.

Wrzesień to miesiąc, w którym w lasach pojawia się najwięcej grzybów. Choć po upalnym lecie wydawało się, że jesienią zbyt dużo grzybów się nie pojawi, to dzięki znacznym opadom i dużej wilgotności powietrza grzybiarze nie mają powodów do narzekań.

– W tym roku grzyby naprawdę obrodziły, w tamtym roku  ich tyle nie było. Nawet najstarsi mieszkańcy naszej miejscowości twierdzą, że nie pamiętają takiego wysypu. Wraz z mężem najczęściej udajemy się na grzyby w okolice Łapajówki. Są to lasy najbardziej nam znane. W tym roku byliśmy już kilkakrotnie. Podobno grzybów nie brakuje we wszystkich okolicznych lasach, a ludzie wychodzą z pełnymi koszami – mówi Maria, mieszkanka Wiązownicy.

Nie ulega jednak wątpliwości, że na największe zbiory możemy liczyć wówczas, gdy do lasu udamy się z samego rana. Jednak nie jedna osoba spostrzega, że w miejscu w którym zebrała grzyby rano, już po południu pojawił się kolejny wysyp.

 

Jakie grzyby możemy spotkać w lasach?

– W tym roku bardzo obrodziły borowiki szlachetne (prawdziwki). Ostatnimi czasy zaczęły pojawiać się również koźlarze czerwone. Nie brakuje również podgrzybków, kani, maślaków i kurek – mówi Józef, mieszkaniec Jarosławia.

 

Co przyda nam się w lesie?

Wśród podstawowych elementów naszego wyposażenia powinien znaleźć się koszyk. W lesie przydatny okaże się także nożyk, dzięki któremu znalezione grzyby będziemy mogli w łatwy sposób uciąć, co ułatwi nam pracę na dalszym etapie przygotowania. Niezbędna będzie również właściwa garderoba, a przede wszystkim odpowiednie obuwie oraz nakrycie głowy. Natomiast jeśli nie czujemy się pewni w lesie, najlepiej zabrać ze sobą osobę, która nie tylko orientuje się na danym terenie, ale i zna się na grzybach. Niekiedy przydatny może okazać się również atlas grzybów.

   Mimo wszystko, musimy być bardzo ostrożni. Podążając w ślad za najpiękniejszymi okazami nie trudno jest stracić orientację w terenie i się zgubić. W ciągu kilkunastu ostatnich dni funkcjonariusze Policji prowadzili poszukiwania kilku zaginionych grzybiarzy, którzy zabłądzili w lesie. Na szczęście wszyscy zostali szczęśliwie odnalezieni.

 

Grzyby nazbierane. Co dalej?

Nie brakuje osób, które grzyby lubią tylko zbierać, a swoje zbiory mogą nawet wszystkie oddać. Rekordziści chwalą się, że jednego dnia potrafią zebrać nawet 400 sztuk. Niektórym zdarza się znaleźć jakiś olbrzymi okaz, którym chwalą się przez lata. Wśród naszych czytelników jest wielu grzybiarzy, którzy nadsyłają mam zdjęcia znalezionych przez siebie okazów. Inni swoimi zbiorami obdarowują rodzinę i znajomych, jednak zdecydowana większość grzyby po prostu przyrządza.Grzyby posiadają bardzo szerokie zastosowanie kulinarne. Najczęściej są one marynowane i kwaszone. Jednak można je także ususzyć i zamrozić.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum