Pożegnanie z wystawą

Autor: md 29.09.2017 Nr: 39/2017
Historyk sztuki Katarzyna Łomnicka wygłosiła wykład o życiu i twórczości Sotera Jaxy-Małachowskiego.
Historyk sztuki Katarzyna Łomnicka wygłosiła wykład o życiu i twórczości Sotera Jaxy-Małachowskiego.

We wtorek, 19 września w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odbył się finisaż wystawy Sotera Jaxy-Małachowskiego, połączony z prelekcją historyka sztuki Katarzyny Łomnickiej o życiu i twórczości artysty.

Wystawa twórczości Sotera Jaxy-Małachowskiego, która była eksponowana w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich przez blisko pięć miesięcy, przedstawiała bogaty dorobek artystyczny jednego z ważniejszych polskich malarzy marynistów.

   We wtorek, 19 września miłośnicy sztuki wzięli udział w finisażu wystawy, połączonym z prelekcją historyka sztuki Katarzyny Łomnickiej. Autorka albumu poświęconego artyście długo i ciekawie opowiadała o życiu i twórczości artysty nazywanego malarzem trzech mórz. W swoim wystąpieniu podkreślała, że choć obrazy przedstawiające widoki morskie zajmowały znaczącą pozycję w dorobku artystycznym S. Jaxy-Małachowskiego, to cała jego twórczość była tematycznie o wiele bardziej zróżnicowana. Tworzył także widoki z podróży, pejzaże wiejskie i nokturny.

W momencie, gdy pojawił się Grzegorz Kudelski, który zaczął kolekcjonować dzieła Sotera Jaxy-Małachowskiego okazało się, że malował on również portrety i autoportrety, o istnieniu których do tej pory nie wiedzieliśmy – zaznaczała K. Łomnicka, podkreślając, że przez wiele lat historycy sztuki nie wiedzieli także, jak wygląda sam artysta.

Dzięki kolekcji Grzegorza Kudelskiego udało się pozyskać również archiwalne zdjęcia rodzinne, dzięki którym mogliśmy poznać wizerunek artysty – zwracała uwagę K. Łomnicka, wyświetlając na ekranie portret S. Jaxy-Małachowskiego wykonany w jego pracowni, wśród ulubionych obrazów.

Komentarze
Popularne
Komentowane