Folklor, kuchnia i polskie obyczaje

Autor: 29.09.2017 Nr: 39/2017
Uczniowie z Chałupek zatańczyli poloneza.
Uczniowie z Chałupek zatańczyli poloneza.

Smakołyki prosto z naszej rodzimej kuchni, najpiękniejsze wiersze, piosenki i tańce polskie – wszystko, co kojarzy się z krajem nad Wisłą, zostało zaprezentowane 20 września podczas spotkania „Poznajmy się – dzień polski” w Szkole Podstawowej nr 2 w Przeworsku, która realizuje projekt w ramach programu „Działaj Lokalnie”.

Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku już po raz czwarty otrzymało dotację na realizację projektu w ramach programu „Działaj Lokalnie” finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku. Wkład własny w zadanie zapewnił Burmistrz Miasta Przeworska. Koordynatorem projektu jest Dorota Paszkowska, ponadto zespół projektowy tworzą rodzice – Marzena Cedzidło, Joanna Kuryło, Agnieszka Lech oraz nauczyciele: Dorota Czarny-Konieczny, Agata Jurkiewicz i Anna Rosół.

Głównym celem projektu „Otwarte Wrota” jest propagowanie otwartości na mieszkających w naszej społeczności przedstawicieli innych kultur – podkreśla koordynator Dorota Paszkowska. – Stąd też zaplanowany został cykl spotkań, które będą przybliżać kraje i kulturę tych osób.

   Pierwsze spotkanie, które odbyło się 20 września, pozwoliło przybliżyć wszystkim obecnym kraj nad Wisłą i jego kulturę – przede wszystkim zainaugurowało projekt. Uczestniczyli w nim dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele stowarzyszeń, uczniowie, rodzice, panie z lokalnych KGW czy restauratorzy. Przed licznie zebraną publicznością zaprezentowali się uczniowie z SP nr 2 z wierszem i piosenką, uczniowie z ZS w Chałupkach, którzy zaprezentowali poloneza, dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 z pięknym krakowiakiem i tańcem przeworskim, a także Przeworska Kapela Podwórkowa „BEKA” z muzyką biesiadną i podwórkową. Panie z KGW w Urzejowicach i ZŚ „Studzieńczanki” ze Studziana zaprezentowały się w regionalnych strojach i także zaśpiewały piosenki ludowe. Ponadto etnograf z Muzeum w Przeworsku Katarzyna Ignas zaprezentowała nowo wydany album o przeworskich strojach ludowych, które można obejrzeć na wystawie w galerii „Magnez”.

   Gospodynie z Urzejowic i Studziana, lokalni restauratorzy i przedsiębiorcy zaprosili tego dnia do degustacji regionalnych przysmaków. Na stołach królowały smakowite serniki, pączki, jabłeczniki, żurek, bigos, pierogi, pieczywo, smalczyk, kaszaki i wiele innych pyszności znanych z polskiej kuchni.

   Projekt będzie realizowany do grudnia br. W programie znajdzie się jeszcze: dzień chiński, wietnamski, kurdyjski i angielski, a podczas nich uczestnicy poznają kulturę, zwyczaje i smaki z różnych zakątków świata.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum