Na Festiwalu Nauki

Autor: bk 06.10.2017 Nr: 40/2017
Na Festiwalu Nauki
Fot. PSP w Makowisku.

W poniedziałek, 18 września 2017 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Makowisku, wybrali się do Rzeszowa na Festiwal Nauki organizowany przez Pratt&Whitney Rzeszów oraz Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu "Dolina Lotnicza".

Uczniowie klas IV, V, VI i VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Makowisku uczestniczyli niedawno w Festiwalu Naukowym, który odbył się w Rzeszowie pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Impreza organizowana przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego, G2A Arena oraz Polskiej Agencji Kosmicznej wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów.

„Przed olbrzymią metalowo – szklaną kopułą przywitał ich tłum uczestników, a w środku cuda i cudeńka z dziedziny techniki, fizyki, chemii, informatyki, muzyki, biologii oraz  innych dziedzin wiedzy . Każdy z nich znalazł coś ciekawego dla siebie. Jedni oglądali przez mikroskopy przygotowane preparaty, inni rozwiązywali zagadki i łamigłówki, składali figury geometryczne. Chłopcy oczywiście oblegali symulatory oraz pojazdy sterowane.” tak o wydarzeniu piszą sami uczniowie i nauczyciele.

– Były maszyny, które same rysowały, grały w warcaby i robiły bańki mydlane wspominają.

   Uczniowie mieli możliwość obejrzenia lub przeprowadzenia samodzielnych doświadczeń chemicznych, oglądali kule plazmowe wytwarzające wyładowania elektryczne.

   Duże zainteresowanie wzbudziło także rysowanie w lustrze, magiczne kwadraty czy Dysk Benhama. Ciekawscy mogli sprawdzić działanie soku z buraków, albo poczuć jak bardzo niebezpieczne jest zażywanie narkotyków – ubierając specjalne okulary i przechodząc w nich pomiędzy ustawionymi słupkami.

   Jak przyznają uczestnicy wyjazdu: czas minął bardzo szybko tym bardziej, że przestrzeń wystawowa umieszczona była aż na trzech kondygnacjach. Dzieci mogły swobodnie przemieszczać się pomiędzy nimi, oglądając przygotowane stoiska z naukowymi ciekawostkami. Przy każdym z nich byli wolontariusze, którzy pomagali w rozwiązywaniu zagadek naukowych. Uczniowie i opiekujący się nimi nauczyciele są przekonani, że odwiedzą Festiwal za rok. A już teraz na bieżąco śledzić będą atrakcje naukowe przygotowywane przez Dolinę Wiedzy w Rzeszowie.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum