Uczennica „Kopernika” najlepsza na Podkarpaciu

Autor: bk 06.10.2017 Nr: 40/2017
Uczennica „Kopernika” najlepsza na Podkarpaciu
Fot. I LO

Matura zdana na ponad 90% ze wszystkich zdawanych przedmiotów, na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Takimi wynikami pochwalić się może Anna Matrejek, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Jest ona najlepszą maturzystą z Podkarpacia i jedną z 25. laureatów Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100%”.

Centralna Komisja Egzaminacyjna i Fundacja „Zawsze warto” już po raz IV zorganizowała Ogólnopolski Projekt „Matura na 100%”. Jest to przedsięwzięcie pozwalające wyróżnić maturzystów, którzy w danym roku osiągnęli najlepsze wyniki na egzaminie dojrzałości.

   W tym roku spośród 258 030 zdających egzaminy maturalne wyłoniono 25. najlepszych , którym kapituła przyznała tytuł Laureata. W tym prestiżowym gronie, jako jedyna przedstawicielka Podkarpacia, znalazła się tegoroczna absolwentka jarosławskiego „Kopernika” Anna Matrejek. Jej wyniki śmiało określić można jako kosmiczne. Na poziomie podstawowym osiągnęła ona 100% z matematyki, 91 % z języka polskiego, 100% z języka angielskiego. Jeszcze większe wrażenie robią wyniki uzyskane przez Annę na poziomie rozszerzonym: 100% z matematyki, 95% z biologii, 97% z chemii oraz 94% z języka angielskiego.

   Ania uczęszczała do klasy matematyczno-biologiczno-chemicznej, której wychowawcą był pan Marek Skałuba. Podczas Gali wręczenia nagród, która odbyła się 21 września w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, uczennicy towarzyszył natomiast nauczyciel biologii Zbigniew Tabor oraz dumni i wzruszeni rodzice dziewczyny. Podkreślali oni wdzięczność i uznanie dla nauczycieli, którzy współtworzyli sukces ich córki.

   Uzyskane przez Annę wyniki pozwoliłyby na kształcenie w wybranej dowolnie uczelni na świecie. Trzech tegorocznych laureatów projektu „Matura na 100%” wybrało uniwersytet w Oxfordzie, jeden w Cambridge, a jeden w Berlinie. Absolwentka jarosławskiego „Kopernika” zdecydowała się na Uniwersytet Jagielloński, gdzie będzie studiować na kierunku lekarskim.

   Wybór nie był łatwy również z tego względu, że Ania to osoba wszechstronnie uzdolniona, mająca rozliczne pasje. Do jej zainteresowań należą również dość nietypowe: tenis ziemny, choroby rzadkie, sztuka (w szczególności secesja i impresjonizm), wulkany i zjawiska sejsmiczne.

– Studiując medycynę Ania ma szansę dołączyć do grona wybitnych lekarzy, naukowców, poszukujących sposobów leczenia chorób, wobec których współczesna medycyna jest bezradna podkreślają jej pedagodzy, którzy podobnie jak rodzina wspierali Anię w drodze do tego sukcesu.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum