Paliła się słoma w cegielni

Autor: ek 06.10.2017 Nr: 40/2017
Za pomocą ciężkiego sprzętu pozostałości nagromadzonej tam słomy były rozrzedzane.
Za pomocą ciężkiego sprzętu pozostałości nagromadzonej tam słomy były rozrzedzane.

Blisko dwa dni piętnaście zastępów straży pożarnej gasiło pożar, jaki wybuchł na terenie cegielni w Radymnie. Spłonęło około 100-150 ha słomy. Przyczyna pożaru nie jest znana.

Jak poinformował bryg. Zygmunt Jasiłek, z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu rozpoczęta w środę, 27 września akcja gaśnicza nie należała do najłatwiejszych. W wyniku pożaru, jaki wybuchł tuż przed godziną 14.00 spaleniu uległa nagromadzona tam słoma służąca do produkcji cegły. Mimo szybkiego wykrycia źródła ognia oraz podjętych działań, ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał, zajmując coraz większy obszar. Na miejsce zdarzenia rozdysponowano kilka zastępów strażackich. W początkowych godzinach do akcji przystąpili strażacy m. in. z Jarosławia, Radymna, Duńkowic, Sośnicy i Skołoszowa.

– Pożarem objęta została cała powierzchnia nagromadzonej tam słomy. Zagrożony był również bezpośredni budynek cegielni – mówi Z. Jasiłek

Akcja gaśnicza kontynuowana była w nocy oraz dnia następnego. Uczestniczyły w niej również ochotnicze zastępy straży pożarnej z Pawłosiowa, Szówska, Laszek oraz Łazów.

Za pomocą ciężkiego sprzętu pozostałości nagromadzonej tam słomy były rozrzedzane.

– Konieczne było przelewanie, tego wszystkiego co zostało, by mieć pewność, że wszystko zostało dokładnie ugaszone – dodaje Z. Jasiłek

W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał.  Nie można jeszcze jednak mówić o wielkości strat materialnych. Przyczyna pożaru również nie jest znana.

– Słoma była bardzo sucha. Nie doszukujemy się tu działania osób trzecich. Jednak, taką ilość słomy będzie teraz trudno nabyć  – mówi Zygmunt Sanakiewicz, właściciel cegielni.

   Na chwilę obecną prowadzone są czynności wyjaśniające. Przyczyny pożaru ustala Policja.

   Cegielnia w Radymnie powstała jeszcze przed II wojną światową. Od 1993 roku produkowana jest w niej cegła pełna kl. 10 i 15 oraz cegła kratówka. Zakład zajmuje obszar ok. 6 ha, a na jego terenie znajdują się hale produkcyjne, suszarnia, magazyny, place składowe, warsztat oraz kopalnia gliny, żwiru i piasku.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum