Przeworski strój na kartach albumu

Autor: 06.10.2017 Nr: 40/2017
Starosta Zbigniew Kiszka, etnograf Muzeum w Przeworsku i dyrektor Muzeum Tomasz Syk podczas posumowania projektu.
Starosta Zbigniew Kiszka, etnograf Muzeum w Przeworsku i dyrektor Muzeum Tomasz Syk podczas posumowania projektu.

W sobotę, 30 września odbyła się promocja albumu i podsumowanie projektu pod nazwą „Stroje przeworskie: wpływ na przyszłość przeworskiej wsi” współfinansowanego ze środków UE  w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan Operacyjny na lata 2016-2017, którego partnerami byli Muzeum w Przeworsku, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum w Przeworsku i Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu. Wydarzenie zostało połączone z dorocznym spotkaniem pań z KGW powiatu przeworskiego.  

Celem projektu było wsparcie obszaru związanego z dziedzictwem kulturowym oraz tradycją, poprzez akcentowanie wartości lokalnych społeczności czy podkreślanie piękna regionalnej różnorodności. Projekt pozwolił przybliżyć wygląd, funkcje i przemiany stroju przeworskiego, co ma wpłynąć w przyszłości na rozpoznawalność wzornictwa i kolorystyki strojów z regionu przeworskiego, a tym samym przyczynić się spostrzegania jej jako znaku tożsamości i tradycji związanej z obszarem przeworskim.

   Na projekt złożyły się dwa działania – organizacja wystawy „Ludowe stroje przeworskie. W poszukiwaniu znaku tożsamości” oraz wydanie publikacji „Ludowe stroje przeworskie – przeszłość i przyszłość”. Nad całością czuwała Katarzyna Ignas, etnograf z Muzeum w Przeworsku, która temat strojów przeworskich zgłębia już od około 14 lat, najwięcej jednak pracy poświęciła mu w ostatnich latach.

   Promocja albumu oraz podsumowanie projektu miały miejsce 30 września w przeworskim Muzeum oraz na terenie Zajazdu Pastewnik. Wszystkich zaproszonych gości, w tym lokalne gospodynie, przywitał starosta Zbigniew Kiszka i dyrektor Muzeum Tomasz Syk.

Album jest wyjątkowy, bez wątpienia będzie znakomitym źródłem z którego będziemy czerpać wiedzę na temat strojów, wzornictwa i haftów. Wydanie publikacji jest doskonałą okazją do promowania wartości polskiej kultury oraz zachowania lokalnej tożsamości kulturowej – mówił dyrektor Muzeum T. Syk.

   O wydanym 240-stronicowym albumie, bogatym w fotografie i część opisową, opowiedziała K. Ignas, autorka publikacji. Podkreśliła przy okazji istotny fakt.

Publikacja jest tak naprawdę pierwszym krokiem do dalszych badań o strojach przeworskich, bo na pewno nie ma tam wszystkiego. Liczę się z tym , że ktoś się do nas zwróci i powie, że u nas to i to noszono. To jest w dalszym ciągu temat do pracy i mam nadzieję zająć się nim w przyszłości. Jednocześnie proszę, jeśli ktoś chciałby przekazać informacje o strojach ludowych czy zwyczajnie posiada taki strój – a wiem, że te nadal można spotkać w starych szafach, skrzyniach i na strychach – czekam na nie z przyjemnością – mówiła K. Ignas.

Projekt miał również w zamierzeniu przywrócić do pamięci i użytku dawne wzornictwo, przede wszystkim hafty, tak bardzo charakterystyczne w naszym regionie. Jak podkreśliła autorka albumu, znakomitym pomysłem byłoby ich odtwarzanie we wszelkiej formie, choćby na papierowych zaproszeniach na wydarzenia, gdzie zwykle pojawiają się motywy ludowe znalezione w Internecie – np. łowickie czy kaszubskie.

Nie ma potrzeby sięgać do innych wzorów skoro mamy takie bogactwo własnych, mówiących o naszej tożsamości, dlatego opublikujemy na stronie internetowej fragmenty strojów i będzie można je sobie pobrać i wykorzystać do swoich celów – dodaje.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum