Jubileusz 70 lat szkoły

Autor: 13.10.2017 Nr: 41/2017
„Przeszłość jest zamknięta w miejscach i przedmiotach, a gdy znajdziemy się tam, gdy je odnajdziemy – oswobodzone wspomnienia zwyciężają czas i wracają, aby żyć z nami”. M. Proust
„Przeszłość jest zamknięta w miejscach i przedmiotach, a gdy znajdziemy się tam, gdy je odnajdziemy – oswobodzone wspomnienia zwyciężają czas i wracają, aby żyć z nami”. M. Proust
Fot. Zespół Szkół w Zarzeczu

„Zwykłe miejsca potrafią nieść za sobą niezwykłe wspomnienia” – pod takim hasłem 30 września w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu świętowano jubileusz siedemdziesięciolecia szkoły.

Jubileusz to wyjątkowa okazja do wspólnego przeżycia na nowo wydarzeń z minionego okresu, wspomnienia o kolegach i nauczycielach i zaduma nad tym, co było wspólnym doświadczeniem z lat szkolnych. Absolwenci zarzeckiej szkoły już od wczesnych godzin wypatrywali niewidzianych przez lata kolegów i koleżanki ze szkolnej ławy, by razem móc raz jeszcze przekroczyć szkolne progi i oddać się wspomnieniom, które mimo upływu lat mocno się wyryły w pamięci i sercu.

   Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. celebrowanej w kościele parafialnym w Zarzeczu pw. Michała Archanioła w intencji absolwentów, nauczycieli i pracowników, celebrowanej przez księży absolwentów i z homilią o. Tomasza Jaworczaka. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Gminna Strażacka Orkiestra Dęta z Zarzecza.

Następnie uroczystości przeniosły się do sali gimnastycznej szkoły, gdzie dyrektor ZS Bogusław Bąk oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Jan Tkaczyk, uroczyście powitali wszystkich gości. Swą obecnością zaszczycili m.in. posłanka na sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, poseł na Sejm RP i absolwent tejże szkoły Mieczysław Kasprzak, przewodniczący Rady Powiatu Przeworskiego Tadeusz Kiełbowicz, starosta przeworski Zbigniew Kiszka i Członkowie Zarządu Powiatu, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Tomasz Bury, jak również Izabela Dzieduszycka – żona nieżyjącego już Tadeusza, ostatniego z rodu mieszkańca pałacu w Zarzeczu, gdzie mieściła się pierwsza siedziba szkoły. Uroczystości jubileuszowe zgromadziły przede wszystkim absolwentów, emerytowanych pracowników, nauczycieli, byłych dyrektorów i przyjaciół szkoły. Obecność tak wielu osób była jedynie potwierdzeniem niepowtarzalności, wyjątkowości tej szkoły, jej atmosfery i sukcesów. Tej oficjalnej części towarzyszyły wspomnienia, gratulacje i kwiaty.

W części artystycznej uczniowie przenieśli gości w czasy Wincentego Witosa, patrona szkoły.

Na koniec wszyscy zwiedzili szkołę, obejrzeli kroniki i wystawy fotograficzne. Wśród pamiątek absolwenci z radością odkrywali swoje twarze na dawnych zdjęciach, przypominali sobie osiągane sukcesy. Nie trudno było zauważyć, że szkoła zmieniła swój wygląd, obejście i ofertę edukacyjną, która dziś – co zrozumiałe – wciąż ewoluuje zgodnie z trendami i zapotrzebowaniem na rynku.

   W programie znalazło się także zwiedzanie odrestaurowanego pałacu i parku. Choć ten drugi kilka lat temu przeszedł rewitalizację, wciąż rośnie w nim ten sam platan, świadek ich młodzieńczych lat i pierwszych szkolnych miłości. Wieczorem, na zakończenie jubileuszu, odbył się bal absolwentów.

Komentarze
Popularne
Komentowane