Mur cmentarny w naprawie

Autor: 13.10.2017 Nr: 41/2017
Prace przy remoncie muru idą pełną parą.
Prace przy remoncie muru idą pełną parą.

W ubiegłym miesiącu ruszyły pierwsze prace przy remoncie ogrodzenia na cmentarzu komunalnym przy ul. Tysiąclecia. Jego stan techniczny od dawna spędzał sen z powiek zarówno zarządcy, jak i administratorowi, a także mieszkańcom miasta. Choć to dopiero pierwszy etap prac, efekty już są widoczne.

Ogrodzenie „starego” cmentarza w Przeworsku liczy sobie prawdopodobnie tyle, co sama nekropolia, a ta powstała około 150 lat temu. Naruszony zębem czasu mur jest w fatalnym stanie, w pewnych miejscach zwyczajnie runął i nie ma go wcale. Administrator cmentarza wielokrotnie podejmował próby naprawy tam, gdzie jeszcze było to możliwe, choć to jedynie doraźny ratunek.

   Gmina Miejska Przeworsk w 2015 r. przygotowała konieczną dokumentację techniczną w oparciu o uzgodnienia z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Wartość kosztorysowa zadania sięgnęła ok. 800 tys. zł. Końcem lipca br. ogłoszono przetarg na wykonanie pierwszego etapu remontu muru cmentarnego. Wygrała go Przeworska Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. Koszt prac wyniesie 50 tys. zł.

Remont rozpoczęliśmy od narożnika przy Zespole Szkół Zawodowych wzdłuż ul. Kołłątaja, aż do furtki wejściowej dla pieszych. Łącznie będzie to odległość 53 metrów bieżących. Nowe ogrodzenie zostanie zbudowane z ceglanych słupków i betonowych przęseł – informuje Wojciech Superson, zastępca Burmistrza Miasta Przeworska.

   Planowany czas zakończenia robót to koniec listopada br.

   Gmina Miejska Przeworsk zleciła także inwentaryzację dendrologiczną wraz z oceną wartości drzewostanu na terenie cmentarza. Dendrolog wskazał kilka drzew, które należałoby usunąć z racji złego zachowania. Dokumentacja ta wraz z wnioskiem o wycinkę została już skierowana do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wyda w tym względzie stosowną decyzję.

   Od połowy października zostaną ponownie uruchomione na cmentarzu urządzenia odstraszające ptaki, które wcześniej, z racji okresu lęgowego, nie mogły działać.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum