Międzynarodowy triumf Łukasza Pieniążka

Autor: 13.10.2017 Nr: 41/2017 1
Przeworszczanin Łukasz Pieniążek odebrał III nagrodę w 42. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo we Włoszech.
Przeworszczanin Łukasz Pieniążek odebrał III nagrodę w 42. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo we Włoszech.
Fot. Sławomir Wilk

Przeworszczanin Łukasz Pieniążek zajął III miejsce w 42. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo. To ogromny sukces młodego instrumentalisty, bowiem w tym włoskim mieście zmagają się najlepsi akordeoniści z całego świata.

Castelfidardo, miasteczko położone w prowincji Ankona we Włoszech, słynie z produkcji akordeonów, które są cenione przez instrumentalistów na całym świecie. W tym miejscu organizowany jest także jeden z najstarszych i najpoważniejszych konkursów akordeonowych na świecie – PIF International Accordion Prize. W 42. edycji muzycznych zmagań ogromny sukces odniósł przeworszczanin Łukasz Pieniążek, który był jednym z pięciu reprezentantów naszego kraju. 18-latek uplasował się na trzeciej pozycji w swojej kategorii wiekowej, pokonując konkurentów z Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Norwegii, Polski, Portugalii, Serbii, Szwecji, Ukrainy oraz Włoch. Podczas występu zaprezentował 15-minutowy program zróżnicowany pod względem stylu i formy, który został oceniony przez komisję konkursową aż na 18,6 z 20 możliwych do uzyskania punktów.

   Młody muzyk, który naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 8 lat, jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Przeworsku w klasie akordeonu Sławomira Wilka. Od września 2013 roku kontynuuje edukację artystyczną w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II st. im. Artura Malawskiego w Przemyślu, również w klasie tegoż nauczyciela. S. Wilk jest jego pierwszym i jedynym nauczycielem, ale uczeń korzysta także z różnych warsztatów, które dają mu możliwość konsultacji z innymi pedagogami.

   Do szczególnych osiągnięć, jakie Ł. Pieniążek odniósł w ostatnim czasie m.in. należy I miejsce na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej (Przemyśl 2016 r.), II miejsce w International Accordion Competition-MAS (Poprad, Słowacja 2016 r.), III miejsce w XIII Prezentacjach Muzyki Akordeonowej Harmonia Viva (Wrocław 2015 r.), nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego podczas Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego (Słupca, 2015 r.), III miejsce w International Accordion Competition Vilnius 2015 (Wilno, Litwa 2015 r.).

Od samego początku edukacji muzycznej było widać, że jest uczniem wybitnym. Jest bardzo dobrze przygotowany technicznie. Na tle innych wyróżnia go niezwykła muzykalność i dar prowadzenia frazy – zauważa S. Wilk.

   Jak podkreśla młody muzyk, sukcesy jakie odniósł, zawdzięcza nie tylko talentowi i ciężkiej, systematycznej pracy, ale także swojemu nauczycielowi gry na akordeonie, który wkłada wiele wysiłku w rozwój jego umiejętności muzycznych.

Osiągnięcia, które mam na swoim koncie, to nasze wspólne sukcesy, to nasza wspólna praca. Nauczyciel zawsze mnie wspiera, nigdy we mnie nie zwątpił, zawsze mogę liczyć na jego nieocenioną pomoc. Co dzień pokazuje mi, jak być lepszym muzykiem, ale także lepszym człowiekiem. Jestem mu za to wszystko bardzo wdzięczny. Doceniam to, że nasza współpraca trwa już tak długo i jest tak owocna – podkreśla Ł. Pieniążek.

   W przyszłym roku czeka go egzamin maturalny oraz egzamin dyplomowy z instrumentu.

Moim marzeniem jest zakończenie 11-letniej nauki koncertem wraz z orkiestrą w filharmonii. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, uda mi się spełnić to marzenie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zamierzam kontynuować naukę gry na akordeonie w akademii muzycznej – mówi Ł. Pieniążek.

   Warto podkreślić, że Podkarpacie jest prawdziwym zagłębiem rodzimej szkoły akordeonowej. Akordeonistyka zaczęła się rozwijać w Przemyślu za sprawą wybitnego emerytowanego już pedagoga Stanisława Kucaba. Wielu jego wychowanków ukończyło studia na wydziałach instrumentalnych akademii muzycznych i są dzisiaj cenionymi na świecie instrumentalistami. Wśród nich wymienić należy m.in. Klaudiusza Barana – obecnego rektora Akademii Muzycznej w Warszawie i Eneasza Kubita – wykładowcę Akademii Muzycznej w Łodzi. Do akordeonistów, którzy pozostali w naszym regionie i kształcą kolejne pokolenia na terenie powiatów jarosławskiego i przeworskiego, należą m.in. Sławomir Wilk i Krzysztof Bury, o których sukcesach uczniów co jakiś czas wspominamy na naszych łamach.

Komentarze
Popularne
Komentowane