Tylko w nagłych przypadkach

Autor: 13.10.2017 Nr: 41/2017
Świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej w Przeworsku udzielane są w budynku przy ul. Szpitalnej 20.
Świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej w Przeworsku udzielane są w budynku przy ul. Szpitalnej 20.

W nocnej i świątecznej opiece medycznej od 1 października nastąpiły zmiany związane z reformą służby zdrowia. Każdy szpital, który znalazł się w sieci szpitali musi zapewnić swoim pacjentom opiekę. Korzystać będą z niej będą mogli pacjenci w stanach nagłego zachorowania, czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia, do którego dochodzi w nocy, bądź w święta. Reforma ta nie przyniosła jednak zmian dla jarosławskiej i przeworskiej lecznicy.

Zmiana miała za zadanie odciążyć oblegane szpitalne oddziały ratunkowe. Na izbę przyjęć i szpitalne odziały ratunkowe trafiali pacjenci, którzy nie wymagali pilnej interwencji. To im właśnie jest dedykowana nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

   Taka pomoc doraźna przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Przeworsku świadczona jest już od dłuższego czasu i tutaj w zasadzie nic się nie zmienia.

Dla naszego szpitala nic się nie zmieniło, ponieważ od dłuższego czasu świadczymy nocną i świąteczną opiekę w obrębie placówki. Zmiany nastąpiły tam, gdzie dotychczas funkcjonowały SOR-y, bo tam rzeczywiście ma to sens – to dodatkowe miejsce do przyjmowania pacjentów – wyjaśnia Janusz Szynal, dyrektor ds. lecznictwa w SP ZOZ w Przeworsku.

   Pacjenci mogą korzystać z tzw. „wieczorynki” tam, gdzie dotychczas, czyli w budynku poradni przy ul. Szpitalnej 20. Podobnie jest ze szpitalem w Jarosławiu. Tutaj pacjenci mogą skorzystać z takiej opieki w Przychodni Specjalistycznej przy ul. 3 Maja 70.

Warto przy tej okazji podkreślić, że nocna i świąteczna opieka nie zastąpiła lekarzy rodzinnych! Pacjenci często wybierają takie miejsce świadczenia usług medycznych z wygodnictwa i przychodzą z błahymi sprawami, tworząc niepotrzebne kolejki.

   Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Jak czytamy w komunikacie NFZ z 27 września 2017 r.: „W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację”.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum