Żołnierze przysięgali na jarosławskim Rynku

Autor: bk 13.10.2017 Nr: 41/2017
Żołnierze przysięgali na jarosławskim Rynku

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić, za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg!”.

W piątek, 6 października blisko 200 żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych złożyło przysięgę wojskową. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji żołnierzy odprawioną w Kolegiacie Bożego Ciała w Jarosławiu. Następnie żołnierze i wszyscy zebrani przenieśli się na Rynek. Tutaj po podniesieniu flagi Państwowej RP i odegraniu Hymnu Narodowego odbyła się uroczysta przysięga.

   Składający ślubowanie żołnierze służby przygotowawczej wejdą w skład Narodowych Sił Rezerwowych w 14 Dywizjonie Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu, 21 Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu oraz w 1 Batalionie Czołgów w Żurawicy.

   Podczas przemówień zaproszeni głos zabrała Małgorzata Nitka, przedstawicielka rodziców ślubujących żołnierzy. Podkreślała ona dumę, z jaką wszyscy rodzice przyjęli decyzję swoich synów o podjęciu służby wojskowej. W imieniu żołnierzy służby przygotowawczej głos zabrał Piotr Nitka, dziękując dowódcom za dotychczasowej przygotowanie do służby.

– Jako naród jesteśmy szczególnie doświadczeni przez historię, aby odzyskać niepodległość i swobody demokratyczne musieliśmy przez pokolenia składać daninę krwi i życia – podkreślał dowódca jarosławskiego garnizonu ppłk Dariusz Słota. – Dzisiaj stojąc ramię w ramie z sojusznikami mamy prawo mieć wiarę, że kiedy nadejdzie chwila próby, nie będziemy sami. Jednak mamy też obowiązek polegać przede wszystkim na sobie i wyrazem tej troski jesteście Wy żołnierze służby przygotowawczej – dodawał. Zaznaczając przy tym, że to właśnie na ich i im podobnych barkach spocznie obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa ojczyzny i polskiego narodu. D. Słota życzył zaprzysiężonym żołnierzom sukcesów w służbie, wytrwałości i pomyślności w życiu osobistym. Podziękowania skierował także do ich rodziców, aby byli dumni ze swoich synów i wspierali ich w drodze, jaką obrali.

   Po przysiędze zebrani na rynku podziwiać mogli defiladę pododdziałów uczestniczących w uroczystości.

   Wśród gości biorących udział w uroczystej przysiędze znaleźli się m.in.: dowódca 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza – ppłk Dariusz Słota, dowódca 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. dyw. Józefa Ludwika Zająca – ppłk Janusz Goch, dowódca 1 Batalionu Czołgów im. płk. Józefa Koczwary – ppłk Wiesław Szczepankiewicz, a także przedstawiciele władz: Anna Schmidt-Rodziewicz, posłanka na Sejm RP, Andrzej Choma, w imieniu senatora Mieczysława Golby, Józef Szkoła, wicestarosta jarosławski, Waldemar Paluch, burmistrz Jarosławia oraz przedstawiciele instytucji, mieszkańcy i rodziny żołnierzy.

Komentarze
Popularne
Komentowane