Na dwóch kółkach szlakiem Bożogrobców

Autor: 20.10.2017 Nr: 42/2017
Na dwóch kółkach szlakiem Bożogrobców

W niedzielę, 8 października miłośnicy dwóch kółek z Przeworska i okolicznych miejscowości, Nowej Sarzyny, Rzeszowa, a nawet Krakowa, uczestniczyli w Rajdzie Rowerowym „Szlakiem Bożogrobców”, zorganizowanego przez Wójta Gminy Przeworsk i Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku.

Celem rajdu była m.in. popularyzacja wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Jerozolimskiego, nazywanych Bożogrobcami lub Miechowitami, promocja sportu, zdrowego stylu życia, a także promocja Gminy i Miasta Przeworsk oraz regionu.

   Rajd poprzedziła Msza św. w Bazylice kolegiackiej pw. Ducha Św. w intencji uczestników wyprawy, po której z cyklistami spotkał się ks. prałat Tadeusz Gramatyka – przybliżył zebranym historię Sanktuarium i Zakonu Bożogrobców, oprowadził po kaplicy Grobu Bożego i pobłogosławił rowerzystów. Zarys historii o Bożogrobcach uzupełnił Janusz Motyka – regionalista i wielki pasjonat tematyki Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Jerozolimskiego, który jest również pomysłodawcą utworzenia szlaku Bożogrobców po Prowincji Ruskiej Zakonu, obejmującej powiaty przeworski, leżajski, jarosławski i przemyski, gdzie występowały probostwa zakonu rycerzy krzyżowych, a którego siedzibą – prepozyturą był Przeworsk. Materiały nt. Bożogrobców zbiera od dziesiątek lat.

Fakt zainteresowania pomysłem utworzenia takiego szlaku samorządowców i polityków, czy oddolne inicjatywy takie jak konferencje tematyczne, rajd rowerowy szlakiem Bożogrobców, czy choćby odnowienie przez prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w Przeworsku kapliczki przy ul. Konopnickiej i przywrócenie na niej podwójnego krzyża lotaryńskiego, utwierdzają mnie, jako pomysłodawcę opracowania szlaku w tym, że warto podjąć się tego zadania. Największym orędownikiem projektu jest sam prałat, w którym znalazłem sprzymierzeńca – mówi J. Motyka.  

   Cykliści tego dnia przemierzyli około 30 km, na trasie odwiedzając kapliczki fundowane przez Zakon. Trasa rajdu biegła przez Przeworsk – ul. Kąty i Witosa, Świętoniową, Gniewczynę Łańcucką i Gorliczynę. Historię poszczególnych obiektów sakralnych przybliżyli wspólnie J. Motyka i Łukasz Mróz – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku. Przy kaplicy Bożogrobców z XVIII wieku rowerzyści pomodlili się wspólnie z ks. proboszczem parafii Ujezna Kazimierzem Jaremą, a w kościele – z okazji Dnia Papieskiego, odśpiewali „Barkę”. Zakończenie rajdu odbyło się w Wiejskim Domu Kultury w Ujeznej, gdzie poczęstunek przygotowała Rada Sołecka. Uczestnicy rajdu podsumowali zdobytą wiedzę w konkursie historycznym. Wzięli także udział w prezentacji dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród rowerzystów, którą przygotowała Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum