Jan Jakub Kolski nagrywa swój nowy film w Pruchniku

Autor: bk 20.10.2017 Nr: 42/2017
W ubiegłym tygodniu filmowcy pracowali w Pruchniku.
W ubiegłym tygodniu filmowcy pracowali w Pruchniku.

Od kilku dni w okolicach Pruchnika trwają zdjęcia do najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie”. Jak przyznaje sam reżyser, ma to być bardzo osobisty obraz, ukazujący losy powojennej Polski poprzez historię życia jego dziadków.

– Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub – mówi reżyser Jan Jakub Kolski, który wraz z ekipą filmową kilka dni temu rozpoczął zdjęcia do filmu w okolicach Pruchnika.

   Ziemia pruchnicka stanie się tłem wydarzeń najnowszego filmu reżysera, który na duży ekran trafi prawdopodobnie jesienią przyszłego roku.

– „Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości – zdradza J.J. Kolski. Wybitny polski scenarzysta, reżyser i operator, a także autor książek, jest twórcą takich filmów jak: „Jańcio Wodnik" (1993), „Historia kina w Popielawach” (1998), „Pornografia” (2003), „Jasminum” (2006) czy „Las. 4 rano” (2016). Podkreśla, że jego najnowsza produkcja „Ułaskawienie” jest historią o rodzicach żołnierza opowiadaną z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka.

   Zawarte w filmie wydarzenia mają miejsce w 1946 r. J.J. Kolski wyjaśnia, że film wpisany jest w dramatyczne wspomnienia powojennej Polski, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze dwojga rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna. Dodaje, że historia ta dotyczyła wuja, brata jego mamy, który był żołnierzem wyklętym, zastrzelonym przez UB, a jego ciało trzykrotnie zostało wykopane z grobu. To opowieść o rodzicach, którzy przez pół Polski wiozą trumnę z ciałem własnego syna. Ich celem jest pochowanie go w spokojnej ziemi, gdzie będzie mógł zaznać spokoju.

   Zdjęcia do filmu realizowane są na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu i w Czechach. W ubiegłym tygodniu odbywały się one m.in.: w polach obok Rozborza Długiego, a także w jednym z domów w Pruchniku. W tym tygodniu filmowcy pracować mają również na terenie Węgierki. Tereny ziemi pruchnickiej wybrane zostały nie tylko ze względu na odpowiednie plenery i oddające ducha filmu miejsca. Podkarpacie było także miejscem prawdziwych wydarzeń, które stały się inspiracją do stworzenia filmu.

   Jedną z głównych ról w filmie „Ułaskawienie” gra Grażyna Błęcka-Kolska, aktorka filmowa i teatralna, która ma na swoim koncie przeszło 20 filmów (zadebiutowała doskonale zapamiętaną przez widzów rolą Kasi w filmie „Kogel-Mogel”), a także role w teatrze i Teatrze Telewizji, gdzie współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą. Pierwszoplanową rolę męską powierzono Janowi Jankowskiemu. Polski aktor filmowy i teatralny, a także lektor ma na swoim koncie występy w ponad 30 filmach. Poza nimi na ekranie zobaczymy m.in.: Michała Kaletę i Michała Kowalskiego.

   Warto podkreślić, że film „Ułaskawienie” realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i Gminy Miasto Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane