Ks. Michał najszybszym duchownym w Polsce

Autor: ek 27.10.2017 Nr: 43/2017
Ks. Michał Kozak, redaktor Radia FARA zdobył tytuł mistrza Polski wśród duchowieństwa.

W niedzielę, 15 października w ramach Maratonu Poznańskiego odbyły się III Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Maratonie, w których zwyciężył ks. Michał Kozak, redaktor Radia FARA.

–Tak naprawdę to biegam od dziecka, kiedyś było to przy okazji piłki nożnej, ale po urazie kolana zostały mi szachy albo… wbrew pozorom bieganie. Wybrałem to drugie i bardzo się cieszę. Pierwszy mój oficjalny start w zawodach odbył się ponad pięć lat temu, kiedy dowiedziałem się że Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu organizuje I Półmaraton Benedyktyński i tak to się zaczęło – wspomina ks. Michał Kozak.

Na co dzień wypełnia wiele obowiązków nie pozwala, aby pasje, czy zainteresowania w jakikolwiek sposób przysłaniały jego główną misję, czyli kapłaństwo, do którego został powołany. Na pierwszym miejscu zawsze stawia pracę w szkole, prowadzenie rozgłośni radiowej oraz obowiązki kapłańskie w kościele św. Mikołaja i Stanisława w Jarosławskim Opactwie.

– Często zdarza się tak, że przez kilka dni nie przebiegnę nawet kilometra, ponieważ po brzegi wypełniają je obowiązki duszpasterskie – kontynuuje ks. M. Kozak.

Bieganie traktuje nie tylko jako pasję, ale także jako okazję do rywalizacji. Kiedy trzy lata temu dowiedział się, że w Poznaniu w ramach Maratonu Poznańskiego organizowane są Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w maratonie, postanowił spróbować swoich sił. I tak w pierwszej edycji ks. Michał zajął 11 miejsce, w ubiegłym roku 4, a teraz udało mu się stanąć na najwyższym stopniu podium.

– Mogę śmiało powiedzieć, z uśmiechem na twarzy, że jestem najszybszym duchownym w Polsce. Maraton poznański nie jest trudnym jeżeli mowa o profilu trasy, dodatkowo pogoda w tym roku była wyśmienita do bicia rekordów. Jednak, ze względów bezpieczeństwa, opóźnienie startu o 45 minut dało się odczuć na trasie. Było to na szczęście jedyne potknięcie Organizatorów, którzy co roku bardzo solidnie przygotowują każdy element tych zawodów – dodaje ks. M. Kozak.

W tegorocznym biegu ks. Michałowi udało się pokonać dotychczasowego mistrza kraju wśród duchowieństwa, utytułowanego o. Cypriana Czopa OMI oraz równie doświadczonego ks. Damiana Słotwińskiego ze Złoczewa. Trasę 42 km i 195 m przemierzył w czasie 3:08:51 h (netto), zajmując 229. miejsce w całym maratonie (na ponad 6300 biegaczy, którzy ukończyli zawody) oraz 113. miejsce w swojej kategorii wiekowej (M30). Jednocześnie o ponad 15 minut poprawiając swój życiowy czas.

Ks. Michał zaznacza, że niezależnie od dystansu, miejsca biegu czy tempa najbardziej cieszą go chwile, kiedy ma okazję spotkać się z innymi ludźmi z konkretnego środowiska, często życiowo zabieganymi do tego stopnia, że w tym wszystkim umyka im Pan Bóg. Duchowny dodaje jednocześnie, że 9 grudnia odbędzie się bieg z Jarosławia do Przemyśla w intencji obrony życia, na dystansie 53 kilometrów. Ks. Michał wszystkie przebiegnięte kilometry pokonuje w intencji Magdy i Agaty, które w roku duszpasterskim „Idźcie i głoście”, wyjechały na półtoraroczny wolontariat misyjny do Peru i Hondurasu.