Zgrany duet

Autor: md 27.10.2017 Nr: 43/2017
Siostry Elżbieta (z prawej) i Teresa Czyż były gośćmi „Pasji z jarosławskiego Kuferka”.
Siostry Elżbieta (z prawej) i Teresa Czyż były gośćmi „Pasji z jarosławskiego Kuferka”.

Kolejną osobą, która odkryła przed jarosławianami swój talent jest malarka Elżbieta Czyż, która we wtorek, 17 października wraz z siostrą Teresą Czyż gościła w księgarnio-galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu.

Spotkanie w ramach cyklu „Pasje z jarosławskiego Kuferka” otworzyła Elżbieta Śliwińska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu, zaś moderowania rozmowy z gośćmi podjął się Henryk Paszek – pracownik „Jarosławskiego Kuferka Artystycznego”.

   Bohaterka spotkania – Elżbieta Czyż z wykształcenia jest geodetką, zaś z zamiłowania zajmuje się malarstwem. Swój talent rozwijała pod kierunkiem znanych jarosławskich artystów plastyków, takich jak Helena Wodnicka, Henryk Cebula, śp. Krzysztof Krzych, Zdzisław Okopski czy Damian Waliczek. Obecnie jest związana z Klubem Plastyka Nieprofesjonalnego w Przemyślu, kierowanym przez Helenę Jacyno.

   Artystka przez wiele lat próbowała różnych technik malarskich (olej, akryl, akwarela), jednak najbardziej przypadła jej do gustu sucha pastel. Tematami, które najchętniej podejmuje jest martwa natura, kwiaty i pejzaż. Jej obrazy wyróżnia refleksyjny nastrój i ciepły koloryt.

   Swoją twórczość chętnie eksponuje zarówno na wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych. Dzieła, które zaprezentowała podczas spotkania w „Jarosławskim Kuferku Artystycznym” cechuje przyjazny stosunek do otaczającej rzeczywistości, czemu artystka daje wyraz w swoim twórczym motcie – „upiększajmy otoczenie”.

   W rozwijaniu swojej pasji cały czas wspierana jest przez siostrę Teresę Czyż, która w trakcie spotkania podzieliła się z publicznością wieloma ciekawostkami na temat inspiracji artystki i jej warsztatu.

Komentarze
Najnowsze na Forum