Piosenki z „lwowskiego chodnika”

Autor: md 03.11.2017 Nr: 44/2017
Przed koncertem laureatów X Przeglądu Piosenki Kresowej głos zabrała Elżbieta Rusinko – prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu.
Przed koncertem laureatów X Przeglądu Piosenki Kresowej głos zabrała Elżbieta Rusinko – prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu.

W niedzielę, 22 października w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu odbył się X Przegląd Piosenki Kresowej. Występy solistów i zespołów wokalno-instrumentalnych uświetnił program artystyczny „Gdybym był bogaty” w wykonaniu artystów scen krakowskich.

Przegląd Piosenki Kresowej, który ma charakter konkursu, organizowany jest od 10 lat przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu. Laureatów tegorocznego Przeglądu Piosenki Kresowej wyłoniła komisja artystyczna w składzie: Grażyna Sereda – dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu, Jadwiga Nowosiad – chórmistrz ZPSM w Jarosławiu oraz Wiktor Marut – gł. instruktor muzyczny MOK.

   I tak I miejsce w kategorii soliści – gimnazjum wywalczyła sobie Kornelia Rachwał (SP – Gimnazjum w Nowosielcach), II – Krzysztof Bober (Gimnazjum w Przemyślu), zaś III – Gabriela Jasińska (Klub 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu). I miejsce w kategorii soliści – liceum zdobyły równorzędnie Klaudia Kowalik (ZSDGiL w Jarosławiu) i Anna Socha (I LO w Jarosławiu), II – Aleksandra Zajączkowska (Klub 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu) i Anna Buczko (Klub 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu), III – Wiktoria Korecka (Bursa Międzyszkolna w Jarosławiu). Wyróżnienie w tej kategorii odebrała Magdalena Feduniewicz (Klub 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu). I miejsce w kategorii soliści – osoby dorosłe zajęła Joanna Buczkowska (PWSTE w Jarosławiu), II – Marlena Maciewicz (Klub 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu), III – Natalia Gral (PWSTE w Jarosławiu).

   W kategorii zespoły – szkoły podstawowe I i II miejsca nie przyznano. III miejsce wywalczył sobie zespół wokalny AXA (Klub 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu). W kategorii zespoły – gimnazjum I miejsce zdobył zespół wokalny DEFEKT (Klub 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu). II i III miejsca nie przyznano. W kategorii zespoły – liceum I miejsca nie przyznano. II miejsce zajął zespół wokalny FICCO (Klub 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu). III miejsca nie przyznano.

   Po zakończeniu przesłuchań konkursowych i koncertu laureatów, artyści scen krakowskich wystąpili z programem artystycznym „Gdybym był bogaty”. Publiczność wysłuchała humoru żydowskiego, piosenek, szmoncesów, dialogów, monologów i skeczy, które zaprezentowali: Bożena Zawiślak-Dolny – solistka Opery i Operetki w Krakowie, Franciszek Makuch – solista Opery i Operetki w Krakowie, Wojciech Habela – aktor teatralny i filmowy oraz Paweł Bieńkowski – pianista.

 

Komentarze
Popularne