Odsłonili popiersie w Roku Kościuszkowskim

Autor: 03.11.2017 Nr: 44/2017
Odsłonięcie popiersia przed budynkiem szkoły w Ubieszynie przez dyrektora szkoły J. Gwóźdź.
Odsłonięcie popiersia przed budynkiem szkoły w Ubieszynie przez dyrektora szkoły J. Gwóźdź.

24 października 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Ubieszynie odbyły się uroczyste obchody Roku Kościuszkowskiego, które w sposób szczególny zapiszą się w historii tejże szkoły. Tego dnia odsłonięto przed budynkiem szkoły popiersie polskiego bohatera narodowego, a obchody uświetniła znakomita akademia.

Rok 2017 został ustanowiony Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w nim 200. rocznicą śmierci generała. Szkoła w Ubieszynie nosi jego imię od 28 października 2008 roku.

   W uroczystości udział wzięło wielu gości, m.in. wójt Ryszard Jędruch z przedstawicielami Urzędu, przedstawiciele parlamentarzystów, radni gm. Tryńcza i powiatu przeworskiego, dyrektorzy szkół, emerytowani nauczyciele i pracownicy, sympatycy szkoły, poczty sztandarowe, społeczność szkolna i mieszkańcy Ubieszyna na czele z sołtysem i szefową KGW Marią Kluczkowską. Obchody rozpoczęły się przed południem w budynku szkoły, gdzie na parterze została przygotowana przez nauczycielkę Martę Pawełek okolicznościowa wystawa pt. „Wczoraj i dziś”. Natomiast przed budynkiem odsłonięte zostało popiersie Tadeusza Kościuszki, które wykonał artysta-rzeźbiarz z Ubieszyna, absolwent ASP w Krakowie Tadeusz Hanejko. Popiersie poświęcił ks. proboszcz Roman Trzeciak.

Sława i legenda Kościuszki jest znacznie dłuższa niż jego życie. Trwa do dziś. W czasach, gdy Polacy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest polskość, gdy Polski nie było na mapie i jak spowodować, by polskość przetrwała, Kościuszko stał się symbolem trwania, symbolem tej polskości – mówiła dyrektor szkoły Jadwiga Gwóźdź. – Nasz ubieszyński pomnik przypominać będzie kolejnym pokoleniom nie tylko Powstanie Kościuszkowskie i jego zwycięską Bitwę pod Racławicami, ale również wiele innych historycznych faktów i wydarzeń. Popiersie patrona będzie towarzyszyło kolejnym pokoleniom uczniów jako wzór godny do naśladowania, jako wybitny patriota, ale i jako zwykły człowiek, który za największe zwycięstwo uważał pokonywanie własnych słabości. W zeszycie do filozofii napisał „Siebie samego doskonalić nie zapomnij”.

    Drugiej części obchodów odbyła się Msza św. w kościele Tryńczy, a następnie w hali widowiskowo-sportowej okolicznościowa akademia ku czci patrona szkoły w wykonaniu uczniów i przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Edwarda Myłka, a także prezentacja rysu historycznego szkoły w formie prezentacji multimedialnej. Nie zabrakło przemówień zaproszonych gości. Na zakończenie odbył się Gminny Przegląd Krasomówczy pn. „Wciąż żywa Twa legenda…”, podczas którego reprezentanci poszczególnych szkół w gminie przedstawili w wybrany sposób sylwetkę Tadeusza Kościuszki, a uczniowie klas drugich i trzecich zatańczyli krakowiaka.

   W ramach obchodów Roku Kościuszkowskiego został wydany album przedstawiający historię szkoły i miejscowości, zawierający współczesne i archiwalne zdjęcia, dla wielu będący wspomnieniem pięknym, szkolnych lat.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane