70 lat Szkoły Muzycznej

Autor: ek 03.11.2017 Nr: 44/2017
70 lat Szkoły Muzycznej

W dniach 19-21 października odbywały się uroczystości związane z jubileuszem 70-lecia Szkoły Muzycznej.

W tym roku przypada 70. rocznica powstania Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu. Placówka istnieje bowiem od 1947 roku. Przez jej mury przewinęło się 1726 absolwentów, którzy odnoszą liczne sukcesy, nie tylko w skali kraju, ale również i na świecie. Od 1 września 2017 r. placówka wchodzi w skład Zespołu Szkół Muzycznych. Dzięki decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku jubileuszowym została powołana Państwowa Szkoła Muzyczna II st. w Jarosławiu

Z okazji jubileuszu przygotowano szereg koncertów, podczas których wystąpili zarówno uczniowie jak i absolwenci tejże placówki. Dało się usłyszeć takich wykonawców jak Jacek Ścibor (tenor), Paweł Węgrzyn (fortepian) czy Jarosław Sereda (saksofon).

   19 października w Sali Koncertowej PSM w Jarosławiu miała miejsce część oficjalna obchodów. Wszystkich obecnych przywitała Grażyna Sereda, dyrektor ZPSM w Jarosławiu. Podczas spotkania nie zabrakło wystąpień zaproszonych gości, którzy w trakcie swoich przemówień skierowali wiele ciepłych słów zarówno w kierunku dyrekcji, jak i pracowników szkoły, podkreślając jednocześnie jej rangę i znaczenie, jakie osiągnęła przez wszystkie lata swojej działalności. Tego dnia wręczono również szczególne odznaczenia za zasługi dla pracowników szkoły. Jubileuszowe spotkanie stanowiło bowiem doskonałą okazję do wręczenia medali „Za długoletnią służbę” przyznanych przez Prezydenta RP. Dekoracji złotymi i srebrnymi wyróżnieniami dokonał Jarosław Wartak, wicedyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej. Odznaczenia przyznał też Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę indywidualną dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej, a wyróżnienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej dyrektor szkoły. Wyjątkowy prezent, jakim było popiersie Fryderyka Chopina, znajdujące się w rodzinie od pokoleń przekazał prof. Piotr Kusiewicz.

   W programie obchodów znalazła się również uroczysta Msza św. odprawiona w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu w intencji całej społeczności szkolnej oraz złożenie kwiatów i zniczy na grobach zmarłych pracowników szkoły.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum