Patryk pomógł w ujęciu pijanego kierowcy

Autor: 10.11.2017 Nr: 45/2017
11-letni Patryk Luch z dyrektorką SP 3 Lidią Bułaś.
11-letni Patryk Luch z dyrektorką SP 3 Lidią Bułaś.

Postawą godną naśladowania wykazał się 11-letni Patryk, który widząc zataczającego się, pijanego mężczyznę, który wysiadł zza kierownicy fiata, powiadomił policję. Natomiast dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy udaremnił pracownik stacji paliw.

 Zdarzenie miało miejsce w czwartek, około godz. 16 w Gorliczynie. Na położoną na obrzeżach miejscowości stację paliw wjechał fiat seicento, którego kierowca miał problem z utrzymaniem prostego toru jazdy, a parkując o mało nie wjechał w budynek.

Mężczyzna wysiadł z samochodu i chwiejnym krokiem ruszył w stronę pobliskiego baru. Jego dziwne zachowanie zwróciło uwagę trzech chłopców w wieku 11, 13 i 14 lat. Najmłodszy z nich szybko zadzwonił na policję, informując o całej sytuacji – przedstawia rzecznik prasowy KPP w Przeworsku, mł. asp. Renata Jaremko.

   Zaraz po zgłoszeniu na miejscu byli już policjanci ruchu drogowego. Jak się okazało, nietrzeźwy mężczyzna chwilę wcześniej wyszedł z baru i wsiadł do samochodu, ale odjechanie uniemożliwił mu pracownik stacji. Mężczyznę przekazał funkcjonariuszom.

Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 34-letni mieszkaniec powiatu przeworskiego, który kierował fiatem, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Natomiast czyn 11-latka zasługuje na podziw i pochwałę. Zachował się bardzo odpowiedzialnie, a taka postawa jest godna naśladowania.

 

Zapobiegł tragedii na drodze

Tego dnia 11-letni Patryk Luch z Gorliczyny, uczeń klasy V Szkoły Podstawowej nr 3 w Przeworsku, wraz z 13-letnim bratem Mateuszem i kolegą Michałem nie byli w szkole, bowiem wszyscy uczniowie mieli wolne po dniu Wszystkich Świętych. Kiedy cała trójka dostrzegła pijanego kierowcę, to Patryk zachował zimną krew i trzeźwy umysł. I zadziałał najszybciej jak potrafił.

Przyszliśmy na stację paliw do baru na hamburgery – opowiada chłopiec. – Ten pijany pan również przyszedł do baru, chciał kupić alkohol i pizzę, ale pani alkoholu mu nie sprzedała. Ani tu ani w drugim barze. On nawet zaproponował innemu klientowi baru, czy w razie czego może powiedzieć, że to on jest jego kierowcą, ale ten obcy mężczyzna się nie zgodził – dodaje.

   Skąd u Patryka taka natychmiastowa reakcja i wezwanie policji?

Przecież ten pijany człowiek mógł spowodować wypadek i kogoś zabić – mówi i nie ma wątpliwości co do słuszności swojego zachowania.

   Z postawy syna dumni są rodzice chłopca – Beata i Mariusz Luchowie oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Lidia Bułaś.

Jestem dumna, że uczeń naszej szkoły zachował się wzorowo – mówi L. Bułaś. – Nasza szkoła prowadzi szeroko pojęte działania profilaktyczno-wychowawcze organizując spotkania dla uczniów i dla rodziców, również z funkcjonariuszami policji i uczymy, jak mają się w określonych sytuacjach zachować. Jak widać, to przynosi znakomity skutek. Brawa dla Patryka!

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum