Ksawery, Grzegorz, kto następny?

Autor: ek 10.11.2017 Nr: 45/2017
W miejscowości Duńkowice trampolina zawiesiła się na linii energetycznej.
W miejscowości Duńkowice trampolina zawiesiła się na linii energetycznej.
Fot. OSP Duńkowice

Zwiększoną liczbę interwencji przysporzył strażakom orkan Grzegorz, który kilka dni temu przeszedł nad Polską.

Weekend przed Wszystkimi Świętym nie należał do najspokojniejszych. Wiele osób planowało w tym czasie ostatnie cmentarne porządki, jednak znacznie utrudniła je zwiększona siła wiatru. Orkan Grzegorz, który dotarł nad Polskę w ostatnich dniach października dał o sobie znać również w powiecie jarosławskim. Podobnie, jak w przypadku Ksawerego strażacy mieli więcej pracy. Niemniej jednak interwencje najczęściej dotyczyły powalonych konarów drzew i zwisających gałęzi.

– Na szczęście ta niesprzyjająca aura nie wyrządziła w naszym rejonie większych szkód, odnotowaliśmy około ośmiu interwencji – mówi bryg. Zygmunt Jasiłek, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu.

Usuwaniem skutków powalonego drzewa w miejscowości Pruchnik, na ul. ks. Makary zajęli się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Pruchnika.

   Zaś 30 października tuż przed godziną 15.00 jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Radymna brała udział w usuwaniu skutków miejscowego zagrożenia, jakie stwarzała zwisająca gałąź. Stanowiła ona zagrożenie dla przejeżdżających pojazdów. W celu wyeliminowania zagrożenia konieczne było użycie zwyżki. Zdarzenie miało miejsce przy ul. Słowackiego w Radymnie.

   Do nietypowego zdarzenia zostali rozdysponowani z kolei strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Duńkowic. Tam na terenie jednej z posesji o linie energetyczne zahaczyła trampolina. Interwencja trwała około 40 minut. Działania strażaków polegały na odcięciu zasilania, zdjęciu trampoliny z linii energetycznej i jej zabezpieczeniu w razie ponownego poderwania.

   Orkany, czyli wiatry, których prędkość przekracza 33 m/s są zjawiskiem coraz częściej napotykanym w naszym kraju. Powodują bardzo duże zniszczenia i są skutkiem dużej różnicy temperatur, powodującej ogromne różnice ciśnienia między Oceanem Atlantyckim i Eurazją.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum