Poświęcona w trzech obrządkach

Autor: pk 10.11.2017 Nr: 45/2017
Uroczystego poświęcenia kaplicy w Chotyńcu dokonali: ks. Bazyli Zabrocki z prawosławnej Parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalnikowie; ks. Paweł Rohuń z greckokatolickiej Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chotyńcu oraz ks. Wiesław Sk
Uroczystego poświęcenia kaplicy w Chotyńcu dokonali: ks. Bazyli Zabrocki z prawosławnej Parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalnikowie; ks. Paweł Rohuń z greckokatolickiej Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chotyńcu oraz ks. Wiesław Sk

Mieszkańcy i przedstawiciele władz Gminy uczestniczyli w poświęceniu nowoczesnej kaplicy pogrzebowej w Chotyńcu. Zgodnie z wielokulturowym charakterem i tradycjami przygranicznych terenów uroczystość odprawiona została w trzech obrządkach.

W dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada w Chotyńcu odbyło się poświęcenie nowego budynku przedpogrzebowego. Nowoczesna kaplica wybudowana została na terenie cmentarza znajdującego się w tej miejscowości.

   Było to zwieńczenie prowadzonej od 2012 r. inwestycji, którą prowadziła Gmina Radymno. Budowa, prowadzona etapami kosztowała łącznie blisko 400 tys. zł. Środki te pozwoliły na wykonanie nowoczesnego budynku dostosowanego do nowoczesnych standardów. Kaplica o powierzchni użytkowej ponad 90 m2 mieści podwójną chłodnię. W ramach inwestycji budynek został kompletnie wyposażony. Posiada pełną instalację wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną. A także wyposażenie niezbędne do odprawiania nabożeństw pogrzebowych.

   Jak podkreśla Bogdan Szylar, wójt Gminy Radymno inwestycje tego typu są niezwykle ważne dla lokalnych społeczności. Pozwalają one mieszkańcom w godny sposób pożegnać się z odchodzącymi bliskim. Są też miejscami modlitwy i wyrazu pamięci, o tych których już z nami nie ma.

   Ze względu na ten wyjątkowy charakter samorząd gminny stara się inwestować uroczystość nowoczesne obiekty przedpogrzebowe, które powstają uroczystość poszczególnych miejscowościach.

   Środowa uroczystość odbyła się w szczególnym dniu. Był to 1 listopada, dzień Wszystkich Świętych, podczas którego wszyscy odwiedzamy groby naszych bliskich na cmentarzach.

   Szczególna była także sama uroczystość odprawiona w trzech obrządkach. Modlitwą uświetnili ją księża: ks. Wiesław Skrabut z rzymskokatolickiej Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chotyńcu; ks. Bazyli Zabrocki z prawosławnej Parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalnikowie oraz ks. Paweł Rohuń z greckokatolickiej Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chotyńcu. Kapłani podkreślali, ze kaplica służyć ma wszystkim mieszkańcom bez względu na wyznanie czy obrządek. Zwracali również uwagę, że miejsca pamięci o naszych zmarłych nastrajają do refleksji, uczą pokory i szacunku dla siebie nawzajem. Pomagają także zrozumieć potrzebę zgodnego życia.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum