Inwestycja wyczekiwana od 20 lat

Autor: pk 19.11.2017 Nr: 46/2017
Wójt Bogdan Szylar podkreśla, że dbałość o drogi to fundament dla rozwoju poszczególnych miejscowości i całej Gminy.
Wójt Bogdan Szylar podkreśla, że dbałość o drogi to fundament dla rozwoju poszczególnych miejscowości i całej Gminy.

Dwukilometrowy odcinek asfaltu, który połączył Nienowice z Duńkowicami otworzył mieszkańcom tej pierwszej miejscowości przysłowiowe okno na świat. Jak sami mówią, to inwestycja na którą czekali od ponad 20 lat.

Do tej pory do Nienowic dostać się można było przede wszystkim za pomocą drogi powiatowej biegnącej od strony Michałówki. Użyteczność tej trasy jest jednak mocno ograniczona dwoma przeprawami przez rzeki. Jednym z nich jest czekający na remont most na drodze powiatowej, drugi to most łączący tę drogę ze wsią, który posiada mocno ograniczony tonaż.

   Mieszkańcy Nienowic przez lata apelowali do zmieniających się władz Gminy Radymno o poprawę ich sytuacji. Jednak na wykonanie nowej, łączącej ich ze "światem" drogi czekać musieli aż do obecnej kadencji.

– Potrzeba budowy tego odcinka drogi była rzeczą oczywistą i aż trudno uwierzyć, że przez tyle lat temat ten był zaniedbywany – podkreśla Bogdan Szylar, wójt Gminy Radymno, która wykonała inwestycję.

– Czekaliśmy na tą drogę ponad 20 lat. Mieszkańcy bardzo cieszą się, że wreszcie zajęto się tym tematem – mówi Piotr Łochin, radny z Nienowic. Podkreśla on, że nowa droga daje możliwość ominięcia słabego mostu, dzięki czemu autobusy i większe auta będą mogły wreszcie dojechać bezpośrednio do wioski.

   Drewniany most o którym mowa, mimo zabezpieczenia wykonanego przez Gminę ma nośność jedynie 10 t., co w dzisiejszych czasach często okazuje się niewystarczające. Stąd decyzja o budowie nowego odcinka drogi.

– Te 2,2 km asfaltu pozwala nam szybciej i wygodniej dotrzeć do miejsc pracy, szkół, ośrodków zdrowia. Dla naszej miejscowości to naprawdę ważna inwestycja, która wpływa nie tylko na komfort przemieszczania się, ale daje także miejscowości możliwość rozwoju – podkreślają mieszkańcy, którzy przestawali już wierzyć, że ich problem zostanie rozwiązany.

   Inwestycja w Nienowicach to nie jedyna droga, jaką udało się wyremontować w ostatnim czasie. Poprawiające jakość dróg w gminie prace objęły także m.in. drogę Sośnica–Łazy, i odcinki przebiegające przez Skołoszów, Młyny, Grabowiec czy Korczową.

   Każdego roku władze Gminy starają się wykonywać jak największą ilość nowych nawierzchni, przeznaczając na ten cel spore środki budżetowe. Tylko w tym roku na inwestycje drogowe przeznaczono łącznie ponad 2,1 mln zł. Dzięki temu udało się wykonać ponad 9 km nowych nawierzchni asfaltowych. Na długości ok. 500 m położono nową nawierzchnię z kruszywa, wybudowano także ponad 230 m chodników i postawiono nowe lampy oświetleniowe. W dwóch poprzednich latach wykonano łącznie ponad 10 km asfaltów, powstały także nowe chodniki (ponad 220 mb) oraz lampy oświetleniowe. Na te inwestycje wykorzystano kwotę ponad 1,85 mln zł.

   Dbając o swoich mieszkańców Gmina Radymno partycypuje także w kosztach remontów wykonywanych na drogach powiatowych, z których korzystają jej mieszkańcy. Co roku przeznaczając środki na ten cel.

   Jak zaznacza B. Szylar, współpraca ta prowadzona będzie także w kolejnych latach. Podkreśla on także, że w planie są kolejne inwestycje, zarówno te gminne, jak i wspólne z powiatem. Ponieważ, jak podkreśla Wójt, dbałość o drogi i odpowiednią sieć komunikacyjną to jeden z najważniejszych elementów umożliwiających nie tylko prawidłowe funkcjonowanie, ale i rozwój poszczególnych miejscowości Gminy.

 

 

Komentarze
Popularne