O Wielkich Polakach i nie tylko

Autor: ek 19.11.2017 Nr: 46/2017

W niedzielę, 12 listopada w świetlicy wiejskiej w Wietlinie odbyła się wieczornica patriotyczna pt. „Piłsudski, Wyszyński, Wojtyła – Trzech Wielkich Polaków Odrodzonej Polski”.

Organizatorem projektu było Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Wietlin. Głównym celem projektu było zwiększenie świadomości społecznej na temat dorobku kulturowego pozostawionego przez wielkich przedstawicieli Narodu Polskiego – Marszałka Józefa Piłsudskiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II, jak również aktywizacja lokalnej społeczności poprzez propagowanie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.

   Pierwsza część projektu obejmowała konkurs recytatorski skierowany do dzieci i młodzieży klas IV-VII szkół podstawowych powiatu jarosławskiego. Konkurs odbył się w środę, 8 listopada. Wzięło w nim udział 21 uczestników. Jego zadaniem było zaprezentowanie wybranego utworu literackiego dotyczącego jednej z wyżej wymienionych postaci. Z kolei w niedzielne popołudnie miało miejsce jego rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród laureatom. Wśród finalistów znaleźli się: I miejsce - Julia Sadoch, uczennica Szkoły Podstawowej w Miękiszu Starym, II miejsce - Igor Buła, uczeń SP w Piwodzie, III miejsce - Angelika Stepańczuk, uczennica SP w Zapałowie. Wyróżnienia otrzymały: Julia Halejcio, uczennica SP w Wietlinie, Martyna Prasoł i Wioletta Żuk, uczennice SP w Piwodzie, Maja Tęcza, uczennica SP w Miękiszu Nowym oraz Julia Ortyl, uczennica SP Laszkach.

   Druga część projektu obejmowała inscenizację tematyczną pt. „Wielcy Polacy – Piłsudski, Wyszyński i Wojtyła”. W ramach tej części projektu odbyło się spotkanie z Bogusławem Iwanowskim, który zaprezentował wystawę rzeźb oraz podzielił się z zebranymi swoimi osobistymi przeżyciami z czasów II wojny światowej, zesłaniem na Syberię i wspomnieniami z czasów powojennych. Podczas wydarzenia miał miejsce występ przedszkolaków z Przedszkola Parafialnego im. św. Mikołaja w Radymnie.

   Spotkanie przebiegło w miłej i pogodnej atmosferze. Zgromadziło przedstawicieli władz, duchowieństwa, dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów, ich rodziców oraz wielu mieszkańców lokalnej społeczności.

Komentarze
Popularne
Komentowane