Dzieci o swoich prawach

Autor: 01.12.2017 Nr: 48/2017
Przedszkolaki przemaszerowały pod Urząd, by wręczyć dorosłym „Prawa Dzieci”.
Przedszkolaki przemaszerowały pod Urząd, by wręczyć dorosłym „Prawa Dzieci”.

20 listopada został ustanowiony Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Z tej okazji oprócz uczestnictwa w tematycznych zajęciach w szkole, maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 2 i Przedszkola Miejskiego nr 3 maszerując w barwnym korowodzie, przypomniały dorosłym, jakie są ich prawa.

Celem ustanowienia tego wyjątkowego dnia jest podkreślenie, że prawa dzieci stanowią integralną część praw człowieka – podkreśla Barbara Bujny, dyrektor PM nr 2.

I dodaje, że w przedszkolnych murach były pogadanki o prawach dziecka, jak również bajki, wiersze i zabawy o tej tematyce.

Dzień Praw Dziecka ma przypominać, że dziecko jako samodzielny podmiot ma swoje prawa i potrzeby, a jako osoba niedojrzała psychicznie i fizycznie, powinna być otoczona troskliwą opieką i szczególną ochroną prawną.

Warto by każdy dorosły poznał , zapamiętał i przestrzegał praw dziecka – dodaje Alicja Romankiewicz, dyrektor PM nr 3. – Najważniejsze z nich to: prawo do ochrony przed wyzyskiem, prawo do wody i pożywienia, prawo do ochrony przed przemocą, prawo do nauki, prawo do posiadania rodziny, prawo do zabawy, prawo do ochrony zdrowia czy prawo do posiadania domu – wymienia.

   Zwieńczeniem obchodów był udział przedszkolaków w barwnym i głośnym korowodzie miasta z balonami, transparentami i trąbkami oraz spotkanie z władzami przy Urzędzie Miasta, gdzie delegacja przedszkolaków wręczyła burmistrzowi  Leszkowi Kisielowi i sekretarz Agnieszce Zakrzewskiej napisane przez siebie „Prawa Dzieci”, prosząc o ich przestrzeganie. Wszystkie znalazły miejsce honorowe na urzędowej tablicy.

Maluszki za wytrwałość i odwiedziny w magistracie otrzymały słodkości.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum