Wybierz osobę lub rodzinę i przygotuj dla niej paczkę

Autor: md 01.12.2017 Nr: 48/2017
Katarzyna Galeja, lider Szlachetnej Paczki rejonu Jarosław i okolice zachęca darczyńców do przygotowania paczek podkreślając, iż dawanie prezentów sprawia mnóstwo radości nie tylko obdarowanym, ale i ofiarodawcom.
Katarzyna Galeja, lider Szlachetnej Paczki rejonu Jarosław i okolice zachęca darczyńców do przygotowania paczek podkreślając, iż dawanie prezentów sprawia mnóstwo radości nie tylko obdarowanym, ale i ofiarodawcom.

Do świąt Bożego Narodzenia pozostał już niespełna miesiąc. Szlachetna Paczka nabiera więc tempa, aby do 10 grudnia pomoc dotarła do najbardziej potrzebujących mieszkańców powiatu jarosławskiego. Lista osób, które czekają na pomoc, jest już dostępna. Brakuje jeszcze 14 darczyńców.

Przedświąteczna akcja ruszyła pełną parą. Od 18 listopada na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl dostępna jest lista najbiedniejszych osób i rodzin wraz ze spisem rzeczy, które są im najbardziej potrzebne. Przygotowali ją wolontariusze, którzy odwiedzili potrzebujących w ich domach, gdzie sprawdzili warunki, w jakich żyją i poznali ich kłopoty.

   W ubiegłym roku „szlachetnymi paczkami” obdarowanych zostało 35 rodzin z terenu powiatu jarosławskiego. Obecnie w Jarosławiu i okolicach na pomoc czeka 40 rodzin.

Tym razem podstawiłam na osoby samotne i niepełnosprawne, ale podobnie jak w latach ubiegłych w bazie nie brakuje także rodzin wielodzietnych – mówi Katarzyna Galeja, lider rejonu Jarosław i okolice, która działa w Szlachetnej Paczce od 2009 roku. – Wśród najczęstszych potrzeb, jakie wymieniają potrzebujący, znajduje się żywność, środki czystości oraz odzież, zwłaszcza zimowa. Kilka rodzin potrzebuje opału na zimę, mebli oraz sprzętu RTV lub AGD. Tylko jedna osoba zgłosiła nietypową potrzebę, jaką jest krzesło transportowe, które ułatwi niepełnosprawnemu mężczyźnie poruszanie się. Darczyńcy mogą wręczyć potrzebującym także świąteczne upominki. Dzieci najczęściej proszę o misie, lalki i artykuły plastyczne, zaś dorośli o książki i kosmetyki – wymienia nasza rozmówczyni. – Nie są to wygórowane życzenia. Ludzie są zwykle bardzo skromni i nie proszę o zbyt wiele – zwraca uwagę.

   Na chwilę obecną jeszcze 14 rodzin czeka na swojego darczyńcę. Może nim zostać dosłownie każdy – pojedyncza osoba, rodzina, grupa znajomych lub przyjaciół, klasa szkolna, firma, instytucja, organizacja czy stowarzyszenie. Na przygotowanie paczki pozostało półtora tygodnia. Między 8 a 10 grudnia należy dostarczyć dary do zorganizowanego przez wolontariuszy magazynu, który mieści się w Szkole Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu. Po przekazaniu paczki rodzinie przez wolontariuszy, swój prezent otrzyma także darczyńca. Będzie nim relacja z dostarczenia darów, za sprawą której darczyńca pozna reakcję osoby bądź rodziny, która otrzymała pomoc. Czasami zdarza się, że darczyńcy i obdarowani spotykają się osobiście. Zarówno dla jednych, jak i drugich, jest to niezwykle radosny i wzruszający momenty.

   Relację z akcji można śledzić na Facebooku (Szlachetna Paczka Jarosław 2017).

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum