Manifestowali przed sądem

Autor: ek 01.12.2017 Nr: 48/2017
W piątek, 24 listopada w Jarosławiu, jak i w wielu innych miastach w Polsce odbyły się protesty przeciwko proponowanej reformie sądownictwa.
W piątek, 24 listopada w Jarosławiu, jak i w wielu innych miastach w Polsce odbyły się protesty przeciwko proponowanej reformie sądownictwa.

Grupa osób zgromadziła się w piątkowy wieczór przed Sądem Rejonowym w Jarosławiu, by w ten sposób manifestować przeciwko procedowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS.

W ubiegłym tygodniu kraj obiegła fala protestów pod hasłem „Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska”. Takie wydarzenie miało miejsce również w Jarosławiu. Sprzeciw społeczeństwa wywołały dwa prezydenckie projekty ustaw, zakładające zmiany w polskim sądownictwie, które w ubiegły piątek posłowie skierowali do dalszych prac.

    Projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zakłada przerwanie kadencji 15 sędziów KRS i wybór w ich miejsce nowych wybieranych przez Sejm. Drugi projekt przewiduje obniżenie wieku przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku. Obywatele biorąc pod uwagę, że oba projekty mogą zyskać przychylność Sejmu zrzeszając się postanowili wyrazić swoje niezadowolenie.

   W Jarosławiu protest odbył się przed gmachem Sądu Rejonowego przy ul. Jana Pawła II 11.

Demonstrującym  towarzyszyła powaga i zaduma. Jej uczestnicy sprzeciwiając się proponowanym zmianom przedstawili swoje poglądy odnosząc się do aktualnej sytuacji w kraju i za granicą.

– Bez wolnych sądów i wolnych wyborów nie ma wolnej Polski – podkreślali protestujący.

Protestujący nie mieli ze sobą flag i emblematów partyjnych, ani organizacyjnych. Podobnie jak w lecie przynieśli ze sobą znicze, które zapalili przed wejściem do budynku.

   Przed  jarosławskim Sądem zgromadziła się niewielka grupa osób, wśród której byli nie tylko mieszkańcy Jarosławia, ale również okolicznych gmin. Niemniej jednak w całym kraju, w wielu miastach w Polsce podobne protesty miały miejsce.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum