Jarosław na szklanym ekranie

Autor: md 01.12.2017 Nr: 48/2017
W ubiegły weekend w Jarosławiu gościliśmy ekipę „Zakochaj się w Polsce”.
W ubiegły weekend w Jarosławiu gościliśmy ekipę „Zakochaj się w Polsce”.

Jarosław będzie bohaterem jednego z odcinków programu „Zakochaj się w Polsce”, prezentującego najpiękniejsze zakątki naszego kraju, które warto zobaczyć.

W ubiegły weekend Jarosław odwiedziła ekipa TVP1, która realizowała materiał do jednego z kolejnych odcinków programu podróżniczego „Zakochaj się w Polsce”.

– Chcemy pokazać miejsca nieoczywiste turystycznie. Jarosław jest przykładem takiego miasta, choć muszę przyznać, iż słyszałem niezwykle ciekawą historię, że osoba zajmująca się od wielu pokoleń hodowlą koni w Portugalii, doskonale potrafiła wymienić nazwę tego miasta, słysząc tylko opis, że w XVII wieku słynęło ono z największych targów kupieckich. W naszym kraju wcale nie jest to takie oczywiste. Mam nadzieję, że po emisji programu wiele osób przyjedzie do Jarosławia, żeby zobaczyć, jak jest tu ładnie – opowiadał z planu zdjęciowego prowadzący program Tomasz Bednarek, aktor teatralny i filmowy, szerszej publiczności znany z roli Jacka Boreckiego w serialu „Klan”. 

   Przyjazd ekipy TVP1 do Jarosławia poprzedziło mnóstwo przygotowań: rozmowy, wywiady, szukanie ciekawych miejsc i nietuzinkowych ludzi. Musiał powstać szczegółowy scenariusz, na którego podstawie realizowany był materiał zdjęciowy w zupełnie obcym im miejscu.

Ja osobiście jestem w Jarosławiu po raz pierwszy, ale rozmawiałem z członkami ekipy i oni również nigdy wcześniej tutaj nie byli – mówił prowadzący program „Zakochaj się w Polsce”.

   Filmowcy rozpoczęli prace nad materiałem od wizyty w cerkwi greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego, gdzie znajduje się słynąca łaskami ikona Matki Bożej „Brama Miłosierdzia”. Kolejnymi punktami, w które udali się filmowcy, była Kolegiata pw. Bożego Ciała i Jarosławskie Opactwo. Odwiedzili także punkt widokowy na Cygańskiej Górze, skąd nakręcili specjalne pozdrowienia dla mieszkańców Jarosławia. Zeszli także do podziemi. Zwiedzili zarówno Podziemne Przejście Turystyczne, jak i Podziemną Trasę Turystyczną im. Feliksa Zalewskiego. W sobotę swoją uwagę skupili na Starym Mieście.

   Realizując materiał o Jarosławiu prowadzący spotkał się z wieloma osobami, które doskonale znają historię prezentowanych miejsc i zabytków. Jego dociekliwość połączona z rozległą wiedzą jego rozmówców z całą pewnością stworzą wciągającą widza opowieść o historii, kulturze, architekturze oraz obyczajach naszego miasta.

Zachwyciła nas architektura, przede wszystkim kamienice typu jarosławskiego; unikatowe; charakterystyczne dla tego miejsca, które były podporządkowane handlowi. Świadczą one o tym, jakie to miasto było bogate i jaką miało dramatyczną historię, bo niestety kusiło złych ludzi, żeby je najeżdżać i łupić – mówił T. Bednarek pytany o wrażenia z pobytu w naszym mieście.

   Emisja odcinka poświęconego naszemu miastu planowana jest w kwietniu. Widzowie, którzy nie będą mogli zasiąść wówczas przed telewizorem, będą mogli obejrzeć odcinek w Internecie. Po emisji program z Jarosławia będzie dostępny na stronie: www.vod.tvp.pl. Już teraz dostępnych jest tam 50 półgodzinnych odcinków poświęconych największym atrakcjom turystycznym bardziej i mniej znanych zakątków Polski.

Komentarze
Najnowsze na Forum