11 uczniów podtruło się dymem z e-papierosów

Autor: 08.12.2017 Nr: 49/2017
Na skutek wybryku nastolatków z ZS w Zarzeczu 11 osób podtruło się dymem z e-papierosów.
Na skutek wybryku nastolatków z ZS w Zarzeczu 11 osób podtruło się dymem z e-papierosów.

30 listopada przed południem w Zespole Szkół w Zarzeczu 11 uczniów podtruło się dymem z e-papierosów z substancją niewiadomego pochodzenia. Troje z nich trafiło do szpitala. Na miejscu pracowały odpowiednie służby.

Zgłoszenie o tym, że w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu doszło do podtrucia uczniów, wpłynęło do Komendy Powiatowej Policji o godz. 10.40. O zdarzeniu poinformował służby pedagog szkolny.

Jak wynika ze wstępnych informacji, uczniowie pierwszej klasy szkoły średniej prawdopodobnie użyli e-papierosów, co spowodowało zadymienie pomieszczenia, w którym przebywali. 11 uczniów przebywających w klasie poczuło się gorzej. Młodzieży została udzielona pomoc medyczna. Troje z nich trafiło do szpitali – poinformowała mł. asp. Renata Jaremko, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku.

      Na miejscu zdarzenia pracowały także cztery zastępy straży pożarnej – dwa z Przeworska, jeden z Leżajska i KSRG OSP Zarzecze, łącznie 15 strażaków.

Na miejscu ewakuowaliśmy 60 osób ze strefy zagrożenia znajdującej się w północnej części szkoły do strefy bezpiecznej, wietrzyliśmy pomieszczenia i wykonaliśmy pomiar na obecność wybranej grupy substancji niebezpiecznych. Do pomocy również wezwaliśmy specjalny Zastęp Ratownictwa Chemicznego z Leżajska, który dodatkowo sprawdził strefę pod względem obecności innych substancji niebezpiecznych, jednak takowych już nie odnotowano – informuje bryg. Bogdan Jarosz, naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KP PSP w Przeworsku.

   Pomocy medycznej osobom z objawami podtrucia udzielało sześciu ratowników z trzech zastępów ratownictwa medycznego. Kolejni uczniowie zgłaszali złe samopoczucie. Pojawiły się zasłabnięcia, nudności, bóle głowy, zawroty głowy i bóle brzucha. Część uczniów po udzielonej pomocy poczuła się lepiej, jednak troje z nich wymagało dalszej obserwacji, dlatego zostali przewiezieni na Szpitalną Izbę Przyjęć.

   Policjanci zabezpieczyli dwa e-papierosy, a także użytą do nich substancję. Mł. asp. R. Jaremko zapewnia, że prowadzone postępowanie wyjaśni dokładne okoliczności zdarzenia które miało miejsce, rodzaj użytej substancji, a także źródło jej pochodzenia.

   Mimo braku zagrożenia zdrowia i życia młodych ludzi, Dyrekcja zadecydowała o odwołaniu zajęć.

Całe to wydarzenie to jednak dla nas szok, to się nie zdarza codziennie, ale jak widać i nam przyszło się zmierzyć z taką sytuacją – mówi dyrektor Zespołu Szkół im. W. Witosa w Zarzeczu Bogusław Bąk, i dodaje że tego dnia miał uczestniczyć w szkoleniu z Okręgową Komisją w Rzeszowie, ale został zmuszony do szybkiego powrotu do szkoły.

   Jak udało nam się ustalić, najprawdopodobniej dwóch uczniów pierwszej klasy paliło e-papierosy podczas lekcji, w obecności nauczycielki. I to uczniowie tej jednej klasy odczuli negatywne skutki wdychania dymu. Czy i jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec uczniów i nauczycielki, która nie zareagowała na to, co się dzieje na lekcji? Dyrektor zwrócił się do niej z prośbą o pisemną informację nt. przebiegu lekcji, jednak ta odmówiła wyjaśnień.

O sytuacji, która miała miejsce, została powiadomiona Prokuratura i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Za niedopełnienie obowiązków nauczycielowi grozi postępowanie dyscyplinarne przed Kuratorem Oświaty – dodaje B. Bąk.

   W dniu zamknięcia bieżącego numeru Gazety Jarosławskiej odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Pedagogicznej, na której miały zostać podjęte uchwały co do uczniów. Statut Szkoły przewiduje dla ucznia karę od upomnienia nawet do wydalenia ze szkoły.

   Według ustawy antynikotynowej znowelizowanej w ub. roku, e-papierosy nie mogą być używane w miejscach publicznych, a legalnie mogą je nabyć wyłącznie osoby pełnoletnie.

Komentarze
Popularne
Komentowane