Dziecięce hobby sposobem na życie

Autor: md 08.12.2017 Nr: 49/2017
Dziecięce hobby sposobem na życie
Fot. arch. prywatne

20-letni Damian Kardasiński, znany w kraju i za granicą tancerz posiadający najwyższą klasę taneczną ,,S” w stylu latynoamerykańskim, swoje pierwsze kroki na parkiecie stawiał w Jarosławiu. Miał wówczas zaledwie 9 lat. Dzięki ambicji i ciężkiej pracy w ciągu 11 lat odniósł wiele znaczących sukcesów. W najbliższy weekend powalczy o kolejne trofeum w Otwartych Mistrzostwach Świata w Paryżu.

Taniec był najpierw moim hobby, którym zaraziłem się oglądając starszego brata i jego znajomych na turniejach tańca – wspomina 20-letni Damian Kardasiński z Jarosławia. – W wieku 9 lat w końcu przyszła kolej na mnie. Szybko awansowałem do starszej grupy i rozpocząłem swoje pierwsze starty na podkarpackich turniejach tańca.  Mój pierwszy turniej odbył się w Przemyślu. Po zdobytym w wieku 12 lat finale Mistrzostw Polski Południowej PTT&FTS, narodziła się we mnie ogromna pasja i marzenia. Zacząłem myśleć o tym poważniej. W wieku 15 lat rozpocząłem dojeżdżać do Rzeszowa, aby móc rozwijać się jeszcze efektywniej i szybciej. Nie minął miesiąc z nową partnerką, a zdobyłem klasę B. W ciągu dwóch lat spędzonych w Rzeszowie stałem się mistrzem Polski w klasie B w tańcach latynoamerykańskich, podwójnym mistrzem Okręgu Podkarpackiego, zwycięzcą mistrzostw Polski południowej i finalistą mistrzostw Polski południowej – wymienia nasz rozmówca.

 

   Po tych sukcesach przyszła kolej na jeszcze śmielsze marzenia i młody tancerz podjął decyzję o przeprowadzce do Warszawy.

W ciągu roku awansowałem do półfinału mistrzostw Polski FTS w kategorii młodzież starsza, zdobyłem miejsca finałowe na podium w turniejach Grand Prix Ekstraklasy FTS, a rok później miejsce finałowe Mistrzostw Polski FTS – wylicza. – Po napisaniu matury rozpocząłem współpracę z nową partnerką – Darią Sytą. Podczas niespełna roku naszej pracy otrzymałem tytuł mistrza okręgu mazowieckiego PTT, zająłem finałowe miejsca w turniejach cyklu Grand Prix oraz wygrałem mistrzostwa Polski – mówi z dumą.

   Obecnie posiada najwyższą klasę taneczną S. Jak sam przyznaje, tańce latynoamerykańskie wybrał, gdyż czuje się w nich jak ryba w wodzie, z kolei w tańcach standardowych nie mógł odnaleźć swojego prawdziwego oblicza. Aktualnie trenuje w Szkole Tańca Polish Club w Warszawie. Jego trenerami są Andrej Mosejcuk i Kamila Kajak Mosejcuk. Na co dzień pracuje jako instruktor tańca. Łącznie uczy ponad 250 dzieci. Jak podkreśla, sprawia mu ogromną satysfakcję fakt, że pasja, którą kontynuuje od lat, stała się jego pracą.

   Wśród swoich dotychczasowych największych osiągnięć wymienia I miejsce na Mistrzostwach Polski PTT 2017, Mistrzostwo Okręgu Mazowieckiego 2017 , I miejsce w rankingu sportowym Grand Prix Polski PTT 2017, III miejsce na Pucharze Europy, Mistrzostwo Polski w klasie tanecznej B w 2013 roku, Mistrzostwo Polski Południowej oraz podwójne mistrzostwo Mistrz Okręgu Podkarpackiego.

   Występy, które wspomina ze szczególnym sentymentem, to przede wszystkim mistrzostwa Polski oraz turnieje za granicą, podczas których towarzyszy mu rodzina i znajomi.

   Jakie ma plany na przyszłość?

Odkąd pamiętam zawsze pragnąłem zakwalifikować się do finału największego i najbardziej prestiżowego turnieju tańca Blackpool Dance Festival, który odbywa się w Blackpool w Anglii. Jest to szczyt marzeń każdego tancerza. Jednak osiągnięcie takiego sukcesu jest możliwe tylko dzięki wieloletniej pracy, popartej sukcesami i pozycją na arenie międzynarodowej – zwraca uwagę.

   D. Kardasiński nieustannie podkreśla, że taniec jest nieodłącznym elementem jego życia. To dzięki niemu nauczył się samodzielności, stał się świadomy cech swojego charakteru oraz poznał mnóstwo ciekawych ludzi.

Taniec wywarł ogromny wpływ na moje życie. Dzięki niemu stałem się pozytywną i otwarta osobą. Przeszedłem długą drogę z przysłowiowego kanapowego lenia do człowieka, który ma odwagę i ogromne ambicje, aby spełniać swoje marzenia. Nigdy wcześniej nie myślałem, że będę taką osobą w przyszłości – puentuje nasz rozmówca.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum