Pisane obrazy

Autor: md 08.12.2017 Nr: 49/2017
Wernisaż wystawy ikon ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odbył się w środę, 22 listopada.
Wernisaż wystawy ikon ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odbył się w środę, 22 listopada.

Od czwartku, 23 listopada w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich czynna jest wystawa ikon. Eksponaty prezentują wizerunki Chrystusa, Matki Bożej oraz świętych katolickich i prawosławnych.

Prezentowane ikony są częścią zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, a pochodzą z cerkwi: pw. Opieki Bogurodzicy w Dusowcach, pw. Zaśnięcia NMP w Jarosławiu, pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu, pw. Podniesienia Krzyża Świętego na Garbarzach, pw. św. Paraskewii w Kniaziach, pw. św. Nykyty w Leżachowie, pw. św. Mikołaja w Pełkiniach, pw. Zaśnięcia NMP w Radymnie, pw. św. Dymitra w Teniatysce oraz pw. Zmartwychwstania Chrystusa Pana w Tuczempach.

   Część ikon została przekazana Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich przez Urząd Celny w Przemyślu i Urząd Skarbowy w Jarosławiu po tym, jak dzieła zostały przejęte podczas prób nielegalnego przywozu zza granicy. Większość z nich powstała w głębi Rosji.

   Poza ikonami na wystawie eksponowany jest również Boży Grób i płaszczenica, czyli obraz na płótnie symbolizujący materiał, w który zostało owinięte ciało Chrystusa. Płaszczenica jest używana w ceremoniach kościelnych obrządku wschodniego, podczas obchodu pamiątki męki i zmartwychwstania Chrystusa.

   Wernisaż wystawy odbył się w środę, 22 listopada. O ekspozycji – w ujęciu historycznym –opowiedziała komisarz wystawy Krystyna Kieferling, starszy kustosz Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Z kolei o teologii ikon mówił Artur Dobrucki, uczestnik wernisażu. W swoim wystąpieniu podkreślał on głęboko religijny wymiar malarstwa ikonowego i jego rolę w pogłębianiu życia duchowego.

   Wystawa będzie czynna dla zwiedzających aż do marca.

Komentarze
Popularne
Komentowane