W 150 rocznicę urodzin

Autor: 08.12.2017 Nr: 49/2017
Uczniowie SP nr 3 przygotowali program artystyczny poświęcony Patronowi.
Uczniowie SP nr 3 przygotowali program artystyczny poświęcony Patronowi.

1 grudnia był dniem szczególnym dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Przeworsku, bowiem placówka tego dnia w sposób szczególny  świętowała 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ten wielki człowiek wpisuje się w historię Szkoły Podstawowej Nr 3 w Przeworsku jako jej Patron od 7 września 1996 r., a w historię Polski, jako bohater narodowy.

Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w  Przeworsku, która tego dnia wypełniła się po brzegi. Licznie zaproszonych gości oraz uczniów i nauczycieli przeworskich szkół przywitała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Lidia Bułaś. Wśród obecnych na widowni znaleźli się Walenty Chmurowicz, Aleksandra Chmurowicz i Mirosław Walocah –  rodzina przeworskiego piłsudczyka gen. bryg. Jana Władysława Chmurowicza.

   Po odśpiewaniu hymnu szkoły, głos zabrała dyrektor placówki, podkreślając, że szkoła pielęgnuje wartości i tradycje narodowe oraz wzbudza wśród uczniów postawy patriotyczne.

Józef Piłsudski w swoich przemowach podkreślał: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Czując odpowiedzialność, także za przyszłe pokolenia, czynimy starania, by wyrażać wdzięczność za krew przelaną w walce o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, a pamięć o bohaterach brzemiennych w skutki wydarzeń,  utrwalać w świadomości naszych uczniów – mówiła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Lidia Bułaś. – Nam, pedagogom, uczniom i pracownikom szkoły, stale przyświeca myśl Józefa Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach, to klęska”. Dla każdego z nas to przesłanie jest bardzo ważne. Dzięki niemu nabieramy większego zapału i energii do działania. Wiemy też, że szansy, którą dostaliśmy, nie możemy zmarnować.

   W części artystycznej widzowie najpierw obejrzeli prezentację multimedialną o patronie szkoły pt. „Serce Polski”, a następnie barwną i świetnie przedstawioną sztukę teatralną „Józef Piłsudski bohater narodowy” przez uczniów SP nr 3 w Przeworsku, przygotowanych pod okiem nauczycieli: Agnieszki Bernackiej, Andrzeja Bilskiego, Joanny Szular, Agaty Wilk i Michała Zawadzkiego. Była to znakomita lekcja historii dla wszystkich obecnych.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum