„Nie sądzić” najlepszym dokumentem na Grand OFF

Autor: 15.12.2017 Nr: 50/2017
Reżyserki Pawlina Carlucci Sforza (z prawej) i Magdalena Lubańska na finałowej gali festiwalu Grand OFF.
Reżyserki Pawlina Carlucci Sforza (z prawej) i Magdalena Lubańska na finałowej gali festiwalu Grand OFF.
Fot. Zbiory własne

Film „Nie sądzić” w reżyserii Magdaleny Lubańskiej i Pawliny Carlucci Sforza, w którym role Jezusa i Judasza zagrali przeworszczanie Henryk Prochowski i Piotr Kucab, zdobył statuetkę na 11. edycji festiwalu Grand OFF Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata w kategorii film dokumentalny. Ów festiwal to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie. Gala finałowa odbyła się 2 grudnia br. w Warszawie.

Na festiwal wpłynęło blisko 4 tysiące filmów z całego świata. Komisja Nominacyjna z 428 filmów wybrała 57 filmów w 11 kategoriach. „Nie sądzić” walczył o zwycięstwo w dwóch kategoriach – Najlepszy Dokument i Najlepszy Film Polski i to w tej pierwszej pokonał konkurentów i wywalczył statuetkę. Warto zaznaczyć, że produkcje były oceniane przez komisję liczącą ponad 80 osób z niemal 30 krajów świata.

Statuetka to dla nas wyróżnienie i wielka radość. Kiedy usłyszałyśmy werdykt, byłyśmy zaskoczone i wzruszone – mówi Magdalena Lubańska, jedna z reżyserek filmu. – Mamy poczucie, że jest to wspólny sukces, wszak to nagroda za dokument, a ten tworzyliśmy wszyscy: główni bohaterowie Henryk Prochowski i Piotr Kucab, którzy nam zaufali i zdecydowali się opowiedzieć ważne historie o trudnych losach historycznych tego regionu z okresu wojny i powojnia, a także pokazać wiele pięknych miejsc, z których Podkarpacie słynie. Kolejną osobą, którą trzeba wymienić, jest montażystka filmu Adriana Słoniec, która wykazała się ogromną cierpliwością w stosunku do nas – reżyserek, nie zawsze jednomyślnych, co na etapie montażu zostawić, a co pominąć. To także piękna muzyka Vlodymyra Antoniva i zdjęcia wykonane przez Tomka Tarasa i Matusza Wajdę.  

   Reżyserki są zafascynowane Podkarpaciem, chcą tu wrócić i zrobić coś jeszcze, choć jak podkreślają, jest to dopiero wczesna faza planów i nie chcą zdradzać szczegółów. Najpierw muszą znaleźć producentów.

   Wielką gratyfikacją dla autorek za zdobytą nagrodę jest fakt, iż film „Nie sądzić” będzie można obejrzeć w blisko 100 kinach studyjnych w Polsce.

 

Komentarze
Popularne