30 pytań o Jarosławiu

Autor: md 15.12.2017 Nr: 50/2017
Dyplomy i nagrody uczestnikom wręczyli: Elżbieta Tkacz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu i Piotr Kozak – radny miejski i prezes Fundacji „Kreatywność Pro Bono”.
Dyplomy i nagrody uczestnikom wręczyli: Elżbieta Tkacz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu i Piotr Kozak – radny miejski i prezes Fundacji „Kreatywność Pro Bono”.

Jaki zakon pełni swoją posługę w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej? Kim był Jakub Makar? Z czego słynął Jarosław w XVII wieku? To 3 z 30 pytań, z jakimi zmierzyli się uczestnicy II edycji Konkursu Wiedzy o Jarosławiu. Rywalizacja odbyła się w piątek, 8 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu.

Do Konkursu Wiedzy o Jarosławiu zgłosiło się 7 uczestników. Każdy z nich musiał wypełnić test składający się z 30 pytań. Wszystkie dotyczyły naszego miasta. Nie zabrakło pytań dotyczących historii Jarosławia, biografii znanych jarosławian, topografii oraz ciekawostek.

   Najwięcej problemów uczestnikom sprawiły dwa pytania. Pierwsze z nich dotyczyło nazwy kamienicy, w której mieści się drugi budynek Urzędu Miasta Jarosława (Rynek 6), zaś drugie imion braci Prośbów.

   Najrozleglejszą wiedzą o Jarosławiu wykazał się Marcin Mrozowicz. Na II miejscu uplasowała się Marta Mrozowicz. III miejsce wywalczył sobie Piotr Wojakowski. IV miejsce przypadło Kamilowi Halejcio. V miejsce zdobył Paweł Wojciechowski. Na VI pozycji uplasowała się Karolina Derewiecka. Ostatnie – VII miejsce – zajął Andrzej Popowicz.

Konkurs Wiedzy o Jarosławiu ma na celu uczczenie rocznicy lokacji Jarosławia na prawie magdeburskim dokonana 7 grudnia 1375 r. przez księcia Władysława Opolczyka. Dzień ten jest wpisany w Statucie Gminy Miejskiej Jarosław, jako Święto Miasta i mam nadzieję, że w przyszłości oprócz konkursu, który organizujemy, wydarzenie te będzie bardziej zaakcentowane w naszym grodzie – mówi pomysłodawca Konkursu Wiedzy o Jarosławiu Piotr Kozak, radny miejski i prezes Fundacji „Kreatywność Pro Bono”, który już drugi raz z rzędu zorganizował przedsięwzięcie przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu i Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum