Wokół literatury

Autor: md 15.12.2017 Nr: 50/2017
Na widowni zasiedli miłośnicy literatury.
Na widowni zasiedli miłośnicy literatury.

Życie i twórczość Josepha Conrada oraz literatura i filozofia gnozy były tematem czwartkowego (7 grudnia) spotkania literackiego w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Prelekcje wygłosili Radosław Panek i Tymoteusz Onyszkiewicz.

Prelekcję pt. „Między lądem, a morzem. Życie i twórczość Josepha Conrada” wygłosił Radosław Panek – pracownik naukowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W swoim wystąpieniu podkreślał on, że Joseph Conrad jest jednym z najwybitniejszych twórców przełomu XIX i XX wieku i być może jednym z najwybitniejszych twórców literatury angielskiej w ogóle.

Należy zauważyć, że w świadomości literatury anglosaskiej Joseph Conrad zajmuje kluczowe miejsce wśród takich osób, jak chociażby William Szekspir. Moim zdaniem wartość, którą wniósł on do literatury jest jak na to, że jest on twórcą niebędącym natywnym użytkownikiem języka angielskiego – wręcz niebywała. Takie rzeczy się po prostu nie zdarzają – podkreślał prelegent, który wykład na temat życia i twórczości Josepha Conrada wygłosił z okazji 160. rocznicy urodzin pisarza i publicysty, która minęła 3 grudnia.

   Z kolei o literaturze i filozofii gnozy (forma świadomości religijnej podkreślająca wartość wiedzy jako narzędzia) mówił Tymoteusz Onyszkiewicz – filozof, gnostyk i nauczyciel jogi.

   Spotkanie literackie zgromadziło członków Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza Oddział w Jarosławiu, które było organizatorem wydarzenia, jak również młodzież szkolną.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum