Zanussi kręci na Podkarpaciu

Autor: ek 15.12.2017 Nr: 50/2017
Zanussi kręci na Podkarpaciu

Powstaje nowy film Krzysztofa Zanussiego – „Eter”. W ubiegłym tygodniu zdjęcia do nowego dzieła realizowane były w Sieniawie, Zarzeczu i Jarosławiu.

Po kilkuletniej przerwie Krzysztof Zanussi, jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina przystąpił do realizacji swego nowego dzieła. Film nosi nazwę „Eter”. Zdjęcia do „Eteru” realizowane są w Polsce, Niemczech i we Włoszech, w tym także na Podkarpaciu.

Ujęcia do filmu kręcone były w parku Pałacu w Sieniawie oraz w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu. Park i Pałac w Sieniawie zmieniły się w okolice Podola z początku XX wieku. Kręcone tam sceny toczyły się w zimie, dlatego z powodu braku śniegu ekipa filmowa musiała stworzyć zimową atmosferę. Pomogli w tym sieniawscy strażacy. Konieczna była również sztuczna mgła i dorożki z końmi. Natomiast w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu sfilmowane zostały sceny balu.

   Zaś w piątek, 8 grudnia ekipa filmowa przeniosła się na jarosławski Rynek, gdzie swój wystrój zmieniły witryny kilku sklepów oraz dziedziniec jednej z kamienic. Zrealizowane ujęcia zawierają kamienice przy ul. Kasztelańskiej 1, Rynek 15 oraz Ostrogskich 2. Chwilowo pojawił się tam zegarmistrz oraz bank. Poczynania ekipy oraz pracę aktorów na planie z zaciekawieniem śledziła młodzież jarosławskich szkół oraz mieszkańcy miasta.

   Eter jest współczesną reinterpretacją mitu Fausta, którego akcja toczy się na początku XX wieku. Jej głównym bohaterem jest wojskowy lekarz, który prowadzi eksperymenty medyczne, mające na celu uzyskanie władzy nad ludźmi. By osiągnąć cel bohater posługuje się tytułowym eterem, który pozwala mu zabierać ludziom wolną wolę.

   Główną rolę w „Eterze” otrzymał Jacek Poniedziałek, ceniony aktor teatralny. Jednak, na ekranie zobaczymy też m.in. Andrzeja Chyrę i Małgorzatę Pritulak oraz debiutantkę, ukraińską aktorkę Marię Ryaboshapkę. Autorem zdjęć do filmu jest  Piotr Niemyjski, który współpracował z Zanussim przy okazji realizacji jego ostatniego dzieła pt. „Ciało obce”.  Za scenografię odpowiada Joanna Macha a za kostiumy Katarzyna Lewińska.

   Film jest koprodukcją polsko-ukraińsko-węgiersko-litewską. Jest współfinansowany przez Samorząd Województwa  Podkarpackiego i Miasto Rzeszów w ramach I edycji Podkarpackiego  Regionalnego Funduszu Filmowego. „Eter” trafi na ekrany w drugiej połowie 2018 roku.

Komentarze
Popularne